Cesty pro milovníky železnice

9 tunelů, 9 mostů, meandrující řeka Svitava, to je základní předpoklad pro to, aby železniční trať Brno – Blansko byla zajímavá pro milovníky železnice.

Po rozsáhlé roční výluce v roce 2022 opět mezi Brnem a Blanskem jezdí vlaky, které nabízejí rychlé spojení do centra Brna. Železniční stanice na této trati prošly rekonstrukcí, v Adamově byla vybudována nepřehlédnutelná nová lávka “Eva”. Díky obnově vozidel nyní na lince S2 jezdí už jen nízkopodlažní klimatizované vlaky, což dělá radost snad každému.

A od 1. července 2023 po této trati jezdí opět i dálkové mezinárodní spoje Českých drah a RegioJetu, takže milovníci fotografování železnice (šotouši) si opět přijdou na své.

Jen vlajková loď Českých drah Pendolino tudy pojede už jen v případě mimořádnosti. Dokud však tuto trať využívalo, bylo zde o něco rychlejší díky možnosti naklápění.

Která místa jsou pro focení zajímavá? Vydáme se na cestu z Brna od Blanska.

Hned na okraji Brna je vděčný fotoflek díky mostu a přírodní památce Obřanská stráň (bod 1 v mapě níže). Tunel pod ní není příliš dlouhý a tak mohou vznikat fotografie vlaků, které z tunelu vyjíždějí směr Brno, ale současně do něj ještě zadní část vlaku teprve vjíždí. Na hezkou fotku si však musíte vylézt do protějšího svahu nad lomem nebo dokonce až na lesní cestu Šumbera.

Vlajková loď Českých drah Pendolino v době, kdy jezdilo i do Brna, projíždí Bílovicemi nad Svitavou. Autor 350 009, převzato ze ŽelPage

Vlajková loď Českých drah Pendolino v době, kdy jezdilo i do Brna, projíždí Bílovicemi nad Svitavou. Autor 350 009, převzato ze ŽelPage

Bílovice nad Svitavou

Vlak za chvíli podruhé překoná řeku Svitavu po mostě, jehož součástí je i lávka pro pěší a než překoná další most, je najednou velmi blízko oblíbené cyklostezce z Brna do Bílovic nad Svitavou. Zmodernizovaná stanice Bílovice nad Svitavou je ideální místo pro začátek výšlapu na novou rozhlednu Liduška nad Bílovicemi (bod 2 v mapě níže), částečně po lesní cestě Červená. Odtud samozřejmě jsou vlaky hezky viditelné. Oblíbený fotoflek je také z ulice Nad Tratí (bod 3 v mapě níže).

Bílovice nad Svitavou, vlaková zastávka, autor Pavel Boucník, převzato z Vlakem jednoduše

Bílovice nad Svitavou, vlaková zastávka, autor Pavel Boucník, převzato z Vlakem jednoduše

Babice nad Svitavou

Jak vlak pokračuje do Adamova, mine Gangloffovu lesní cestu, památník letců ČSA a Rosenauerovu lesní cestu. Další zastávkou jsou Babice nad Svitavou, ta je ale na znamení a některé vlaky zde nezastavují. I tato zastávka prošla rekonstrukcí. V okolí této zastávky často vznikají fotografie vlaku na mostu mezi tunelem č. 3 a 4 (bod 4 v mapě níže). Nad silničním mostem nedaleko babické vlakové zastávky se nachází vyhlídka, odkud je možné vlaky rovněž fotit. Od této zastávky se lze vydat pěšky do kopce po neznačené lesní cestě směr Babice nad Svitavou nebo také na zříceninu hradu Ronov. Poblíž zastávky je také pomník C. Schweinera a F. Zemana.

To už vlak vjíždí na okraj do Adamova, ale ještě předtím přejede přes nový železniční most (bod 5 v mapě níže), na který se můžete podívat z vyhlídky u památníku Josefa Zenkera. Vzápětí přejede vlak ještě přes druhý nový most. Na trať se můžete také podívat z lesní cesty Pod Jelencem.

Babice nad Svitavou, vlaková zastávka, zdroj Vlakem jednoduše

Babice nad Svitavou, vlaková zastávka, autor Pavel Boucník, převzato z Vlakem jednoduše

Adamov

A jsme v Adamově a vlak zastavuje ve zcela nové stanici (bod 6 v mapě níže). Bezbariérový přístup na nástupiště je přes novou lávku. Lávka propojuje nádraží se sídlištěm a vede přes něj i žlutá turistická trasa. Na Adamov a samozřejmě i na vlaky v údolí je pěkný výhled z Alexandrovy rozhledny. Pokud však budete chtít vyrazit na Nový Hrad či do Josefovského údolí nebo na lesní cestu Coufavou, z vlaku vystupte až na stanici Adamov zastávka, která též prošla rekonstrukcí.

Pokud si chcete udělat výlet s odměnou, České dráhy vám prostřednictvím aplikace Vlakem na výlet nabízejí výlet Moravským Švýcarskem po stopách železa v délce 13 km.

Adamov, nová lávka - autor Pavel Boucník - převzato z Vlakem jednoduše

Stanice Adamov po rekonstrukci, nepřehlédnutelná je nová lávka “Eva” – autor Pavel Boucník – převzato z Vlakem jednoduše

Blansko

Vlak následně jede podél lesní cesty Svitavská, z ní jsou na vlak pěkné pohledy. Kdo se bude dobře dívat z vlaku, uvidí i na chvíli samotný Nový hrad. S územím Lesnického Slavína se vlak rozloučí po průjezdu Novohradským tunelem (bod 7 v mapě níže). Toto místo je rovněž vhodné pro focení. Až do Blanska je však trať i tak zajímavá a fotogenická. Oblíbený flek je především zatopený bývalý lom (bod 8 v mapě níže). A to už jsme v Blansku, na konci naší cesty. Ještě před samotným lomem si můžete také všimnout Klamovy hutě, bývalé železářské hutě, strojírny a elektrárny. Z Blanska se můžete vypravit autobusem do Klepačova k lesní cestě Klepačovská, respektive do Olomučan k Hradské lesní cestě. Ve směru Rudice můžete z autobusu vystoupit a vyrazit po lesní cestě Zrcadlová.

Pokud vám z výletu vyhládlo, doporučuji se najíst v nádražní restauraci Na Pražci. Mají skvělé denní menu i další jídla z jídelního lístku.

Na závěr upozorňuji na to, že podél tratě z Brna do Blanska nevede v současnosti souvislá pěší trasa. Zejména v úseku od Gangloffovy cesty po zastávku Babice nad Svitavou nelze jít po samostatné pěší cestě. Od konce lesní cesty Svitavská u Kateřinského mostu se již nedá jít pěšky do Blanska.

Pokud vás zajímá, jak vypadají stanice na této trati, doporučuji navštívit projekt mého kamaráda Pavla Boucníka Vlakem jednoduše.

Hodnocení stanice Bílovice nad Svitavou

Hodnocení stanice Babice nad Svitavou

Hodnocení stanice Adamov

Hodnocení stanice Adamov zastávka

Hodnocení stanice Blansko

Průjezd po opravené trati můžete vidět v tomto videu.

 

680510 - Pendolino v Blansku, autor Václav Růžek, zdroj ŽelPage

Pendolino v Blansku v době, kdy jezdilo do Brna, autor Václav Růžek, zdroj ŽelPage

Railjet Českých drah v Bílovicích nad Svitavou, autor Dobromil Retych, převzato ze ŽelPage

Railjet Českých drah v Bílovicích nad Svitavou, autor Dobromil Retych, převzato ze ŽelPage

Více fotografií míst pro milovníky železnice (včetně míst zmíněných v textu)

Další nabídka cest

Lesní cesty

Přehled všech lesních cest

Cesty pro zájemce o historii

Cesty pro zájemce o historii

Na území Lesnického Slavína se najde něco zajímavého i pro zájemce o historii.

Cesty pro milovníky vyhlídek

Cesty pro milovníky vyhlídek

Pokud máte rádi vyhlídky do krajiny, i vás může území Lesnického Slavína nadchnout.
Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Oblast Lesnického Slavína nabízí mnoho možností na výlety pro milovníky jízdy na kole

Cesty pro rodiny s dětmi

Cesty pro rodiny s dětmi

Na území Lesnického Slavína se bude líbit i rodinám s dětmi.

Duchovní cesty pro obdivovatele církevních památek

Na území Lesnického Slavína najdete několik zajímavých církevních památek.

Cesty pro milovníky palouků

Cesty pro milovníky palouků

Na území Lesnického Slavína se najde něco zajímavého i pro milovníky esteticky upravených palouků.

Cesty pro milovníky vody

Cesty pro milovníky vody

Na území Lesnického Slavína je mnoho studánek a vodních ploch.

Cesty pro mě i pro vás

Cesty pro mě i pro vás

Osobní výběr nejzajímavějších míst Lesnického Slavína