Lesní cesta Hradská

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: Adamov, zastávka (vlaková linka S2), Olomučany, točna (autobusová linka 230)

Zajímavá místa v okolí: Žalmanova studánka, Masarykova lípa, Nový Hrad, studánka U Huberta, památník Hradská lesní silnice, výzkumné pracoviště Silviculturum, Máchův památník (nutno však dojít mimo tuto lesní cestu)

Možnost parkování aut: nejlépe přímo v Olomučanech, dále v Adamově

Délka lesní cesty: 4,3 km

Charakteristika lesní cesty Hradská: jde o lesní cestu, kterou projektoval a její budování v letech 1924-26 řídil prof. Josef Opletal (jeden z největších českých lesníků). Byla to jeho poslední silniční stavba a i proto v roce 1937 vznikl na této cestě i památník věnovaný této cestě. Než se k němu však dostanete při vašem putování, všimnete si i dalších zajímavých míst. Pokud vyrazíte z Adamova, začnete nejprve v údolí Svitavy na lesní cestě Svitavská a teprve po dvou kilometrech začíná stoupání a vlastní lesní cesta Hradská. Na tomto místě (bod 1 v mapě níže) je zbudována studánka Pod Novým Hradem z roku 1938. Její stav se v průběhu let zhoršil, naštěstí však byla na jaře 2018 rekonstruována a tak se z ní můžete napít. Studánku doplňuje pomník Josefa Žalmana, věnovaný lesnímu řediteli v Pozořicích.

Cesta částečně kopíruje zelenou turistickou trasu, která cestu na Nový Hrad zkracuje o přibližně 500 metrů, ale pro cyklisty je nevhodná. Celkové převýšení na palouk pod Novým Hradem (bod 3 v mapě níže) je přibližně 140 metrů, oproti prudší lesní cestě Doubská v tomto území jde tak o příjemnější cestu. Na Nový Hrad samozřejmě musíte ještě vystoupat, ale stoupání už je to kratší. Nový Hrad je pro turisty otevřený od Velikonoc do podzimu vždy o víkendu, o prázdninách pak každý den kromě pondělí. Konají se zde pravidelné jarmarky, ale i mimo ně si můžete dopřát občerstvení a doplnit energii.

Od Masarykovy lípy vysazené v roce 1925 při příležitosti 75. narozenin T. G. Masaryka pod Novým Hradem pak cesta pokračuje přes rozcestí U Kukačky (podle stejnojmenné studánky) po červené turistické trase až k vlastnímu památníku Hradské lesní silnice (bod 2 v mapě níže). Zde lesní cesta Hradská oficiálně končí a vy se můžete rozhodnout, kam dále. Rozhodně nevynechejte návštěvu Máchova památníku s dalekou vyhlídkou do údolí Svitavy a Křtinského potoka v nadmořské výšce 505 m n. m.. Vybudován byl v roce 1936 podle projektu prof. Josefa Opletala. Cesta k němu není úplně vhodná pro majitele silničních kol, avšak cyklisté, kteří mají rádi divočejší sjezd, si užijí sjezd od památníku na rozcestí pod památníkem. Pokud se však touto cestou vydáte, neunikne vám českoněmecký památník Leopolda Grabnera (bod 4 v mapě níže), který se zasloužil o zvelebení adamovských lesů.

Aby těch památníků nebylo málo, je třeba ještě dodat, že stranou mimo pozornost většiny návštěvníků Máchova památníku je pak k nalezení ještě památník Christopha Liebicha, prvního docenta lesnických nauk na Vysokém učení technickém v Praze. Tento památník je od Máchova památníku vzdálen asi 50 metrů a dovede Vás k němu odbočka červené turistické cesty (avšak k tomuto místu prosím dojděte pěšky a nejezděte ani na kole).

Celkově je cesta vhodná i pro majitele silničních kol a pro rodiny s kočárky. Vhodnější je tedy pokračovat v takovém případě od památníku Hradské lesní silnice dále po cyklotrase, případně je možnost dojít k památníku posledních 150 metrů pěšky.

Legenda k mapě

Bod 1: západní začátek / konec cesty

Bod 2: Severovýchodní začátek / konec cesty

Bod 3: Nový Hrad

Bod 4: Památník Leopolda Grabnera