Lesní cesta Červená

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: Bílovice nad Svitavou (vlaková linka S2, autobusové linky 75 a 210), Velká Klajdovka (autobusové linky 201 a 202)

Zajímavá místa v okolí: Janáčkova studánka, Liduščin památník, Resslův památník, památník 1. vánočního stromu

Možnost parkování aut: nejlépe přímo v Bílovicích nad Svitavou či na rozcestí Kopaniny

Délka lesní cesty: 3,6 km

Charakteristika lesní cesty Červená: vzhledem k blízkosti Brna jde o jednu z nejvyužívanějších cest. Současně se jedná o jednu z nejkrásnějších a nejzajímavějších lesních cest na území Lesnického Slavína. Už začátek v Bílovicích nad Svitavou (bod 1 v mapě níže) potěší návštěvníky studánkou Leoše Janáčka z roku 1978. O kus dále je palouk s vodní (retenční) nádrží na Kuním potoce (bod 3 v mapě níže). Na tomto místě se můžete vypravit alespoň k Liduščinu památníku, který připomíná dne 22. prosince 1919 nalezenou Lidušku.

Od palouku s vodní nádrží je možno odbočit a vypravit se okružní cestou, která nabízí výhledy na Bílovice nad Svitavou. Zajímavým místem na této okružní cestě je i semenný modřínový sad (bod 4 v mapě níže). Pokud však budete pokračovat dále po lesní cestě, povšimnete si v zatáčce pomníku věnovaný Josefu Konšelovi (bod 5 v mapě níže). Dalším zajímavým místem na lesní cestě Červená je křižovatka cest s Liškovým křížem (bod 6 v mapě níže), který připomíná místního lesníka Jiřího Lišku. Na tomto místě se k lesní cestě Červená vrátí cesta, po které jste mohli jít, pokud jste si chtěli užít výhledy na Bílovice nad Svitavou. Ke křižovatce ještě přichází zelená turistická trasa, která vede kolem památníku 1. Vánočního stromu (bod 8 v mapě níže), který byl vybudován v roce 1999 u příležitosti výročí 75 let od prvního vánočního stromu pro Brno.

Následuje další působivá pasáž, která má charakter spíše lesoparku. Lesní cesta mezi body 6 a 7 v mapě níže na chvíli ztrácí své tempo ve stoupání, nechá vás odpočinout a vychutnat si pohledy na toto místo. Resslova hájenka, Resslův památník v kaštanovém hájku a navazující palouk vyzývající k odpočinku (někdy proto se tato lesní cesta nazývá Resslovou), nedaleko i studánka Stanislava Lolka na konci Těsnohlídkova údolí.

Závěrečná část lesní cesty Červená dříve nebyla příliš zajímavá. Vlivem sucha a škodám kůrovce však i tady musel být les odtěžen a nabízí se tak nové výhledy. Zhruba v polovině této závěrečné části si můžete pro zajímavost prohlédnout i lesní cestu Kuběnka, na které je vybudován zkušební úsek konstrukce vozovky. A to už jsme skoro na konci cesty, tedy na rozcestí Kopaniny (bod 2 v mapě níže). Na Kopaninách se lesní cesta Červená potkává s lesní cestou Šumbera, která vede do spodní části Hádů, je zde také cyklostezka vybudovaná podél silnice z Velké Klajdovky do Ochozu u Brna. Daleko to není také do Mariánského údolí, kde majitele horských kol potěší singletracky.

Cesta je celkově nenáročná, vhodná pro rodiny s kočárky a částečně i silniční kola (pouze v úseku Bílovice nad Svitavou – Konšelův pomník).

Legenda k mapě

Bod 1: západní začátek / konec cesty

Bod 2: Severovýchodní začátek / konec cesty

Bod 3: Retenční nádrž na Kuním potoce

Bod 4: Modřínový sad

Bod 5: Památník Josefa Konšela

Bod 6: Liškův kříž

Bod 7: Resslův památník

Bod 8: Památník 1. vánočního stromu