Gangloffova lesní cesta

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: Babice nad Svitavou (vlaková linka S2), Útěchov (autobusová linka 57)

Zajímavá místa v okolí: pomník Karla Daniela Gangloffa, památník letců ČSA

Možnost parkování aut: nejlépe přímo v Útěchově, v omezené míře i ve východní části na okraji silnice, případně palouk U Lípy (bod v 3 v mapě níže)

Délka lesní cesty: 3 km

Charakteristika Gangloffovy lesní cesty: jde o lesní cestu pojmenovanou po Karlu Danielu Gangloffovi, českém vynálezci, geometrovi a taxátorovi. Cesta byla vybudována prof. Ing. Ferdinandem Müllerem (vynikajícím praktikem v oboru hrazení bystřin a jedním ze zakladatelů Lesnické fakulty v Brně). Na západě začíná na východním okraji Útěchova, dále vede údolím Útěchovského potoka až do tzv. Myší díry při PR Malužín. Na samotném konci potom objevíte pomník 5 letcům Československé armády, kteří se v těchto místech zřitili v roce 1951.

Vlastní cesta není ani na západě, ani na východě označena, cesta nekopíruje ani žádnou turistickou trasu, v horní části cesty (bod 4 v mapě níže) však můžete odbočit na Benešovu lesní cestu a dojít k palouku U Lípy (bod 3 v mapě níže), kde také můžete zaparkovat auto. Tato cesta se může hodit i v případě, že nemáte auto, neboť se od palouku U Lípy můžete vrátit po žluté turistické trase do Útěchova. Můžete však pokračovat i po Rosenauerově lesní cestě, která začíná nedaleko jihovýchodního konce cesty.

Lesní cesta Gangloffova je vhodná v celé své trase spíše pro horská kola, neboť v dolní části, tedy v Myší díře, se cesta zužuje a vyžaduje větší pozornost při jízdě na kole. Vlivem srážek může být v těchto místech cesta i hůře sjízdná.

Legenda k mapě

Bod 1: začátek / konec cesty v Útěchově

Bod 2: začátek / konec cesty u silnice mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou

Bod 3: Palouk U Lípy

Bod 4: Odbočka na Benešovu cestu