Lesní cesta Šumbera

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: Červený Písek (autobusové linky 64 a 74) Velká Klajdovka (autobusové linky 201 a 202)

Zajímavá místa v okolí: zřícenina Obřanského hradu (bod v 3 v mapě níže), Lamacentrum Hády

Možnost parkování aut: nejlépe přímo v Soběšicích nebo v Mokré Hoře

Délka lesní cesty: 4,4 km

Charakteristika lesní cesty Šumbera: jde o jednu z nejnovějších lesních cest ve správě Školního lesního podniku Křtiny. Byla vybudována v roce 2007. Názory na smysl této cesty se různí. Pro svou šířku čtyři a půl metru tato lesní cesta působí možná až zbytečně megalomansky, proti čemuž při jejím budování protestovalo například hnutí Greenpeace. Smysl vedení této cesty pod přírodní rezervací Hádecká planinka byl alespoň v době budování obhajován tak, že z Velké Klajdovky jezdí skrz rezervaci až moc cyklistů, které je tak potřeba odvést. Je fakt, že v té době ještě neexistovala velice příjemná cyklostezka z Velké Klajdovky směrem na Ochoz kopírující frekventovanou silnici, takže smysl tu byl. Zanikla tak původní menší cesta a místo ní vznikla velká lesní cesta, kde pro množství zatáček občas objevíme i značku upozorňující na maximální rychlost 15 km/h (to však platí pro lesní vozidla).

Každopádně lesní cestu Šumberu už dnes nikdo samozřejmě nezmenší a pro své trasování se samozřejmě může hodit výletníkům. Ostatně, začíná a končí na Kopaninách ve výšce 400 m n. m., kde končí i lesní cesta Červená. Vlastní lesní cesta Šumbera pak zatáčkami klesá poměrně rychle dolů do nadmořské výšky 338 m n. m. Následuje ne zcela příjemné stoupání k místě, kde cestu protíná modrá turistická značka vedoucí k Obřanskému hradu (druhý směr vede k rozcestí Šumbera, kde se nachází jeskyně Šumberova díra a památník Stanislava Kostky Neumanna (bod 5 v mapě níže)). Dále už cesta klesá relativně mírně a nabízí se výhledy na Brno a údolí Svitavy se železnicí v Obřanech. A to už jsme na konci, za odměnu si můžeme zajít do nedalekého občerstvení. Děti můžete vzít do Lamacentra.

Lesní cesta Šumbera je v celé své trase vhodná pro rodiny s kočárky i pro silniční kola o horská kola. Celkově se hodí pro kratší rodinný výlet, který stihnete během odpoledne, případně pro ranní procházku / projížďku ze Soběšic do Mokré Hory. Majitelé horských kol nicméně nemusí sjíždět do Maloměřic jen ulicí Hády, mohou odbočit ještě před koncem cesty Šumbera do lesa a pokračovat po polní cestičce do Maloměřic (bod 4 v mapě níže).

Legenda k mapě

Bod 1: začátek / konec cesty na Kopaninách

Bod 2: začátek / konec cesty na Hádech nedaleko Lamacentra

Bod 3: Obřanský hrad

Bod 4: Zajímavý sjezd pro horská kola do Maloměřic

Bod 5: rozcestí Šumbera