Lesní cesta Šumbera

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: Červený Písek (autobusové linky 64 a 74) Velká Klajdovka (autobusové linky 201 a 202)

Zajímavá místa v okolí: zřícenina Obřanského hradu (bod v 3 v mapě níže), Lamacentrum Hády

Možnost parkování aut: nejlépe přímo v Maloměřicích nebo na rozcestí Kopaniny

Délka lesní cesty: 4,4 km

Okres: Brno

Charakteristika lesní cesty Šumbera: jde o jednu z nejnovějších lesních cest ve správě Školního lesního podniku Křtiny. Byla vybudována v roce 2007. Názory na smysl této cesty se různí. Pro svou šířku čtyři a půl metru tato lesní cesta působí možná až zbytečně megalomansky, proti čemuž při jejím budování protestovalo například hnutí Greenpeace. Smysl vedení této cesty pod přírodní rezervací Hádecká planinka byl alespoň v době budování obhajován tak, že z Velké Klajdovky jezdí skrz rezervaci až moc cyklistů, které je tak potřeba odvést. Je fakt, že v té době ještě neexistovala velice příjemná cyklostezka z Velké Klajdovky směrem na Ochoz kopírující frekventovanou silnici, takže smysl tu byl. Zanikla tak původní menší cesta a místo ní vznikla velká lesní cesta, kde pro množství zatáček občas objevíme i značku upozorňující na maximální rychlost 15 km/h (to však platí pro lesní vozidla).

Každopádně lesní cestu Šumberu už dnes nikdo samozřejmě nezmenší a pro své trasování se samozřejmě může hodit výletníkům. Ostatně, začíná a končí na Kopaninách ve výšce 400 m n. m., kde končí i lesní cesta Červená. Vlastní lesní cesta Šumbera pak zatáčkami klesá poměrně rychle dolů do nadmořské výšky 338 m n. m. Následuje ne zcela příjemné stoupání k místu, kde cestu protíná modrá turistická značka vedoucí k Obřanskému hradu (druhý směr vede k rozcestí Šumbera, kde se nachází jeskyně Šumberova díra a památník Stanislava Kostky Neumanna (bod 5 v mapě níže)). Dále už cesta klesá relativně mírně a nabízí se výhledy na Brno a údolí Svitavy se železnicí v Obřanech. A to už jsme na konci, za odměnu si můžeme zajít do nedalekého občerstvení. Děti můžete vzít do Lamacentra.

Lesní cesta Šumbera je v celé své trase vhodná pro rodiny s kočárky i pro silniční kola a horská kola (pozor si však dejte ve směru do Obřan z Kopanin na prudší sjezdy, kdy na povrchu cesty nemusí být snadné zabrzdit do zatáčky). Celkově se hodí pro kratší rodinný výlet, který stihnete během odpoledne. Majitelé horských kol nicméně nemusí sjíždět do Maloměřic jen ulicí Hády, mohou odbočit ještě před koncem cesty Šumbera do lesa a pokračovat po polní cestičce do Maloměřic (bod 4 v mapě níže).

Legenda k mapě

Bod 1: Začátek / konec cesty na Kopaninách

Bod 2: Začátek / konec cesty na Hádech nedaleko Lamacentra

Bod 3: Obřanský hrad

Bod 4: Zajímavý sjezd pro horská kola do Maloměřic

Bod 5: Rozcestí Šumbera

Kam se vypravit dále?

Tip na výlet

pro pěší (bez kočárku) i zdatné cyklisty
Pohled z rozhledny U Lidušky na zimní Brno, autor Josef Rudolf

Z okraje Brna do Adamova přes dvě rozhledny (18 km)