Lesní cesta Pod Jelencem

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: Babice nad Svitavou (vlaková linka S2), Babice nad Svitavou, horní zastávka (autobusová linka 210)

Zajímavá místa v okolí: památník lesníků, přírodní rezervace Dřínová, Alexandrova rozhledna

Možnost parkování aut: přímo před vlastní cestou v údolí nebo v Babicích nad Svitavou

Délka lesní cesty: 3,6 km

Okres: Brno

Charakteristika lesní cesty Pod Jelencem: jde o lesní cestu spojující Babice nad Svitavou a údolí mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou, která nabízí v části cesty díky těžbě výhledy na Adamov.

Cesta nemá oficiální začátek a konec. Mapy.cz navíc tuto cestu ukončují u palouku, kde oficiálně začíná lesní cesta Dřínová. Pokud bychom se však měli řídit tím, že před vstupem do Babic nad Svitavou objevíte tabuli upozorňující na lesní cestu Barbora, pak by délka této lesní cesty měla být jen 2,7 km.

Ať už je to jak to je, lesní cesta Pod Jelencem je až po místo, kde se potkává s lesní cestou Barbora (bod 3 v mapě níže), velmi příjemnou. Ostatně, začátek cesty v údolí je ve výšce 240 m n. m. a místo setkání s již zmíněnou lesní cestou Barbora je ve výšce 316 m n. m. Teprve poté začíná prudké stoupání do výšky 427 m n. m. Tento úsek je náročný i mimo jiné pro svůj kamenný povrch, takže pokud si chcete cestu projít s kočárkem, tak spíše doporučuji jen právě po toto rozcestí a následně se vrátit po lesní cestě Barbora do Adamova.

To však neznamená, že je nenáročný úsek z údolí k rozcestí nudný. Právě naopak. Díky těžbě lesa došlo ke vzniku vyhlídkových míst na Adamov. Vytěžený úsek je patrný i z výše položené lesní cesty Dřínová. Jinak však na této lesní cestě nenajdete žádnou další zajímavost, jen v dolní části vás potěší zvuk potůčku Skok.

Celkově je cesta vhodná pro horská kola. Návštěvu této cesty s kočárkem nedoporučuji, případně jen v úseku spodním po rozcestí s lesní cestou Barbora.

Legenda k mapě

Bod 1: začátek / konec cesty v údolí mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou

Bod 2: oficiální začátek / konec cesty na lesním palouku pod Babicemi nad Svitavou

Bod 3: rozcestí s lesní cestou Barbora