Lesní cesta Klepačovská

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: Blansko, Klepačov, točna (autobusová linka 223), Olomučany, točna (autobusová linka 230)

Zajímavá místa v okolí: Wachtlův pomník, Jubilejní památník knížete Jana II. z Lichtenštejna, Památník Karla Knappa, Památník Jana Evangelisty Chadta-Ševětínského

Možnost parkování aut: nejlépe v Klepačově nebo v Olomučanech

Délka lesní cesty: 3 km

Okres: Blansko

Charakteristika lesní cesty Klepačovská: jde o lesní cestu z Klepačova (místní část Blanska) k silnici spojující Olomučany a Rudici. Terénní převýšení této cesty není velké, takže se hodí pro rodinný výlet bez auta. Stačí jen přijet autobusem linky 223 do Klepačova, projít si cestu a vrátit se do Olomučan. Pro náročné cyklisty je tato cesta také zajímavá – třeba pro odpolední výlet po práci. Vlakem dojedete do Blanska, dále už po svých prudce do Klepačova (stometrové převýšení je docela náročné) a potom již vzhůru dále po cestě Klepačovské.

Mnoho zajímavostí z Lesnického Slavína však přímo na této cestě nenajdete. U malebného rozcestí Polom (bod 3 v mapě níže) najdete pomník Jiřího Václava Wachtla. Na tomto místě se 18. 6. 1929 konalo slavnostní otevření Lesnického Slavína. Další památníky zmíněné výše najdete již mimo cestu a protože jsem tyto tři pomníky nenafotil, nejsou výjimečně zde publikovány. Věřím však, že i na to dojde.

Celkově však mohu ocenit přítomnost laviček při této cestě – posezení najdete jak na začátku / konci cesty u Klepačova, tak i u rozcestí Polom a také u začátku / konce lesní cesty Křivá Borovice. A aby to nebylo málo, posezení s výhledem do krajiny najdete i kousek před začátkem / koncem cesty nad Olomučanami.

Z lesní cesty Klepačovská můžete dále pokračovat například po krátké lesní cestě Křivá Borovice a dále po lesní cestě Pokojná směrem Křtiny.

Lze říct, že lesní cesta Klepačovská je nenáročná a vhodná pro rodinný výlet včetně kočárků. V případě cyklistů však jen pro majitele horských kol. Po cestě si také můžete přečíst dvě infotabule, jedna z nich je o zaniklé obci Polom, druhá o pinkovišti Vystrčená.

Legenda k mapě

Bod 1: začátek / konec cesty na okraji Klepačova

Bod 2: začátek / konec cesty nedaleko Olomučan

Bod 3: rozcestí Polom

Kam se vypravit dále?

Tip na výlet

pro pěší (bez kočárku)

Sváteční výlet nejen k 17. listopadu (18 km)