Cesty pro milovníky palouků

Lesnický Slavín – to jsou kromě památníků a studánek i estetické palouky v krajině nabízející odpočinek. Webové stránky Školního lesního podniku Křtiny uvádí číslo 60 okrasných palouků, kniha Lesy Mendelovy univerzity – lesy člověku z roku 2016 tento počet potvrzuje. Není proto divu, že se území říká kraj lesů, vod a strání (tedy palouků). Není mým cílem zde vypsat všech těchto 60 palouků, ty ostatně nejsou detailně popsány ani v již zmíněné knize. Nemohu na tomto místě ani poskytnout informace o stromech, které rostou na paloucích. Ať či tak, doporučuji přibalit na výlet deku, ne vždy je u každého palouku lavička.

Na lesních paloucích najdete i exoty, ale z vlastních průzkumů vím, že pouze v případě palouků U luže v rámci lesní cesty Vojanka a U buku najdete informační panel s přehledem dřevin. Informační panel s fotkou z dronu najdete na palouku U Buku, který může být výchozím bodem nejen pro ranní výlet před prací. Tento informační panel je na tomto palouku umístěn od roku 2021. V popisu lesní cesty Vojanka tyto stromy uvádím.

Tím výčet palouků s informacemi o dřevinách končí, pokračuji už tedy jen svým výběrem. V rámci polesí kromě již dvou zmíněných palouků doporučuji zejména palouk u pomníku Josefa Bohdaneckého (nedaleko silnice z Útěchova do Adamova). Opravdu blízko Brnu je palouk v dolní části lesní cesty Soběšická. Při putování v rámci lesní cesty Vojanka doporučuji odbočit k palouku beze jména, kterému dominuje skupina sedmi kaštanů.

V rámci polesí Habrůvka doporučuji palouk ve Wiehlově údolí s dominujícím bukem lesním červenolistým. Když odbočíte mimo Wiehlovo údolí z lesní cesty Padouch, objevíte také palouk U kamenného mostku. A příjemný je i palouk U Srnce se stejnojmennou studánkou v rámci lesní cesty Doubská.

V rámci polesí Bílovice nad Svitavou jsou zajímavé především tyto palouky: U Sedmi dubů, u Památníku umučených lesníků (nad městem Adamov), palouk při zatáčce silnice ze Křtin do Babic nad Svitavou (kde je současně i památník prof. Opletala, k němuž doporučuji se vypravit např. v rámci tohoto výletu). Cestou od Žilůvek po lesní cestě Brněnka k arboretu Řícmanice si jistě všimnete Konůpkovy louky a na závěr putování vás ještě čeká palouk na rozcestí červené a modré turistické trasy. A pokud se vypravíte na lesní cestu Červenou, určitě si všimnete palouku s pomníkem věnovaným Bohuslavu Polanskému. Výše pak je Resslova hájenka, Resslův památník v kaštanovém hájku a navazující palouk vyzývající k odpočinku.

A na závěr jeden tip: chcete-li spojit palouk dohromady s vyhlídkou, doporučuji se podívat na vyhlídku Na velkých skalách. Inspiraci můžete najít v tomto textu.

Palouk U Buku - celkový pohled

Více fotografií palouků

Další nabídka cest

Cesty pro rodiny s dětmi

Cesty pro rodiny s dětmi

Na území Lesnického Slavína se bude líbit i rodinám s dětmi.

Cesty pro milovníky vyhlídek

Cesty pro milovníky vyhlídek

Pokud máte rádi vyhlídky do krajiny, i vás může území Lesnického Slavína nadchnout.
Cesty pro zájemce o historii

Cesty pro zájemce o historii

Na území Lesnického Slavína se najde něco zajímavého i pro zájemce o historii.

Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Oblast Lesnického Slavína nabízí mnoho možností na výlety pro milovníky jízdy na kole

Lesní cesty

Přehled všech lesních cest

Cesty pro milovníky železnice

Cesty pro milovníky železnice

Území Lesnického Slavína potěší i milovníky železnice

Cesty pro milovníky vody

Cesty pro milovníky vody

Na území Lesnického Slavína je mnoho studánek a vodních ploch.