Cesty pro milovníky palouků

Lesnický Slavín – to jsou kromě památníků a studánek i estetické palouky v krajině nabízející odpočinek. Webové stránky Školního lesního podniku Křtiny uvádí číslo 60 okrasných palouků, kniha Lesy Mendelovy univerzity – lesy člověku z roku 2016 tento počet potvrzuje. Není proto divu, že se území říká kraj lesů, vod a strání (tedy palouků). Není mým cílem zde vypsat všech těchto 60 palouků, ty ostatně nejsou detailně popsány ani v již zmíněné knize. Nemohu na tomto místě ani poskytnout informace o stromech, které rostou na paloucích. Ať či tak, doporučuji přibalit na výlet deku, ne vždy je u každého palouku lavička.

Na lesních paloucích najdete i exoty, ale z vlastních průzkumů vím, že pouze v případě palouků U luže v rámci lesní cesty Vojanka a U buku najdete informační panel s přehledem dřevin. Informační panel s fotkou z dronu najdete na palouku U Buku, který může být výchozím bodem nejen pro ranní výlet před prací. Tento informační panel je na tomto palouku umístěn od roku 2021. V popisu lesní cesty Vojanka tyto stromy uvádím.

Tím výčet palouků s informacemi o dřevinách končí, pokračuji už tedy jen svým výběrem. V rámci polesí kromě již dvou zmíněných palouků doporučuji zejména palouk u pomníku Josefa Bohdaneckého (nedaleko silnice z Útěchova do Adamova). Opravdu blízko Brnu je palouk v dolní části lesní cesty Soběšická. Při putování v rámci lesní cesty Vojanka doporučuji odbočit k palouku beze jména, kterému dominuje skupina sedmi kaštanů.

V rámci polesí Habrůvka doporučuji palouk ve Wiehlově údolí s dominujícím bukem lesním červenolistým. Když odbočíte mimo Wiehlovo údolí z lesní cesty Padouch, objevíte také palouk U kamenného mostku. A příjemný je i palouk U Srnce se stejnojmennou studánkou v rámci lesní cesty Doubská.

V rámci polesí Bílovice nad Svitavou jsou zajímavé především tyto palouky: U Sedmi dubů, u Památníku umučených lesníků (nad městem Adamov), palouk při zatáčce silnice ze Křtin do Babic nad Svitavou (kde je současně i památník prof. Opletala, k němuž doporučuji se vypravit např. v rámci tohoto výletu). Cestou od Žilůvek po lesní cestě Brněnka k arboretu Řícmanice si jistě všimnete Konůpkovy louky a na závěr putování vás ještě čeká palouk na rozcestí červené a modré turistické trasy. A pokud se vypravíte na lesní cestu Červenou, určitě si všimnete palouku s pomníkem věnovaným Bohuslavu Polanskému. Výše pak je Resslova hájenka, Resslův památník v kaštanovém hájku a navazující palouk vyzývající k odpočinku.

A na závěr jeden tip: chcete-li spojit palouk dohromady s vyhlídkou, doporučuji se podívat na vyhlídku Na velkých skalách. Inspiraci můžete najít v tomto textu.

Palouk U Buku - celkový pohled

Více fotografií palouků

Další nabídka cest

Cesty pro rodiny s dětmi

Cesty pro rodiny s dětmi

Na území Lesnického Slavína se bude líbit i rodinám s dětmi.

Cesty pro milovníky vyhlídek

Cesty pro milovníky vyhlídek

Pokud máte rádi vyhlídky do krajiny, i vás může území Lesnického Slavína nadchnout.
Cesty pro zájemce o historii

Cesty pro zájemce o historii

Na území Lesnického Slavína se najde něco zajímavého i pro zájemce o historii.

Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Oblast Lesnického Slavína nabízí mnoho možností na výlety pro milovníky jízdy na kole

Cesty pro mě i pro vás

Cesty pro mě i pro vás

Osobní výběr nejzajímavějších míst Lesnického Slavína

Lesní cesty

Přehled všech lesních cest

Cesty pro milovníky železnice

Cesty pro milovníky železnice

Území Lesnického Slavína potěší i milovníky železnice

Cesty pro milovníky vody

Cesty pro milovníky vody

Na území Lesnického Slavína je mnoho studánek a vodních ploch.