Za poctou nejen třem lesním inženýrům

Výchozí bod: Ochoz u Brna, rozcestí Kanice

Konec výletu: Olomučany

Trasa výletu: Ochoz u Brna, rozcestí Kanice – lesní cesta Březinka – památník Josefa Opletala – Skatulova cesta – vyhlídka Na Velkých skalách – Býčí skála – Josefovské údolí – Wiehlovo údolí – lesní cesta Padouch – lesní cesta K Hlinkovým dolům – lesní cesta Pokojná – památník Aloise Zlatníka – Olomučany

Délka výletu: 18 km (s možností zkrácení veřejnou dopravou)

Vhodnost: pro pěší (bez kočárku) i cyklisty

Popis výletu: 20. listopad je den*, kdy se narodil v roce 1863 český lesník a vysokoškolský pedagog Josef Opletal. Patřil mezi naše nejvýznamnější lesníky nejen pro svou lesnickou všestrannost a hloubku poznání, ale i pro své osobní vlastnosti. O významu tohoto muže, který projektoval například lesní cestu Hradskou, svědčí i množství literatury. V knize Lesy Mendelovy univerzity – lesy člověku z roku 2016 je o prof. Josefu Opletalovi text v rozsahu téměř dvou stran, existují čtyřdílné Paměti sepsané prof. Josefem Opletalem, v roce 2003 se konala ve Křtinách odborná konference věnovaná tomuto významnému lesníkovi.

Vznikla navíc obsáhlá kniha Tři lesní inženýři : Josef Opletal, Karel Šiman a Gustav Artner. Na tomto místě není mým cílem Vás zde zahltit informacemi o muži, který i po odchodu do důchodu v roce 1934 pokračoval v estetických úpravách Lesnického Slavína.

Cílem tohoto výletu je Vás zavést k památníku Josefa Opletala a na lesní cestu Artnerovu. Karel Šiman bohužel na území Lesnického Slavína pomník zatím nemá a proto o něm ani nenajdete odstavec v knize Lesy Mendelovy univerzity – lesy člověku z roku 2016.

Náš výlet začneme na zastávce autobusů Ochoz u Brna, rozcestí Kanice, kam se z Brna dostaneme linkou 201. Od zastávky se vypravíme po zelené turistické značce, ale krátce po vstupu do lesa odbočíme doprava a půjdeme po cestě na dohled silnice směrem na Březinu.

Nedaleko ochozského lomu dojdeme k širší lesní cestě, která nás dovede zpět k zelené turistické cestě. Samozřejmě, není nutné takto jít, ale chceme-li si prohlédnout památník 50 let ŠLP Křtiny (bohužel v poněkud zanedbaném stavu) a zbytek památníku Ludvíka a Marie Belcredi, je to vhodnější trasa.

Zelená turistická cesta nás dovede k lesní cestě Březinka a především k místu zvaném “Babická točka”. A právě zde je lesní palouk, kde se nachází památník věnovaný prof. Josefu Opletalovi (odhalený 16. května 1959).

Zastavme se u památníku tohoto všestranného muže, jehož životním krédem byla slova: Píle a mravnost!

Náš výlet za poctou nejen třem lesním inženýrům si nyní můžeme zkrátit. K zastávce autobusové linky 157 Březina, jeskyně Výpustek je to přibližně půl hodiny chůze. Autobus o víkendu jede v 11:27. Výlet můžeme naplánovat tak, abychom tento spoj stihli a popojeli k Býčí skále. V pracovní dny jezdí autobus častěji.

Pokud autobus nestihneme, čeká nás procházka o délce asi 5,5 km nad Josefovským údolím (celkovou vzdálenost výletu počítám i s touto procházkou). Chvíli půjdeme po modré turistické značce, ale zanedlouho se z ní odpojíme a dojdeme po zkratce k červené turistické značce.

To už naše kroky vedou po Skatulově cestě. Abychom došli k pomníku Lea Skatuly, musíme však z červené značky odbočit. Tím se přiblížíme také k odbočce na vyhlídku Na Velkých skalách. K této vyhlídce nevede žádná turistická značka, ani na hlavní lesní cestě nesoucí název Skatulova neobjevíte žádný ukazatel, který by naznačoval úchvatnou vyhlídku.

Nenechte se na místě zmást prvním výhledem a dojděte až tam, kam vede ještě pěšinka. Teprve z místa, kde pěšinka končí, je výhled na Josefovské údolí dokonalý. Není zde žádná lavička či přístřešek, to však místu neubírá na kouzlu. Pozorovat zde západ slunce určitě stojí za to.

Následně nás čeká klesání do Josefovského údolí s převýšením 160 metrů. Pěšinka je poměrně úzká a po dešti to na ní může i klouzat. Tudy však prosím nejezděte na kole, takže cyklistům doporučuji sjet do Josefovského údolí po silnici od Babic nad Svitavou do Křtin. Naše putování povede kolem známé Býčí skály, která je však po většinu roku pro veřejnost nepřístupná. Výjimkou jsou červnové víkendy a koncerty.

Z Josefovského údolí se vypravíme po silnici směrem na Olomučany k okraji Wiehlova údolí. V něm nejprve objevíme pamětní desku Juila Wiehla, výše pak i památník věnovaný prof. Rudolfu Hašovi včetně altánku. Na tomto místě zmiňme, že prof. Rudolf Haša stál u zrodu všech výjimečně pokrokových myšlenek realizovaných na školním statku. Podílel se na budování Lesnického Slavína, dále vyhotovil ideové těžebně-obnovní mapy. A připomeňme si na tomto místě znovu prof. Josefa Opletala, který o prof. Hašovi prohlásil, že zmohl zdánlivě nemožné pensum práce. Místo, kde začínají lesní cesty PadouchKočárová, se také nazývá Hašova svatyně.

My se dále vypravíme po lesní cestě Padouch, která sice není příliš zajímavá, ale doporučuji zajít k palouku U Kamenného mostku, byť to délku výletu opět prodlouží. Stoupáním po lesní cestě Padouch se dostaneme k lesní cestě K Hlinkovým dolům. Nyní nás čeká příjemná cesta k jezírku Černé hlíny. Tento úsek připomíná střídavě spíše pasáže z hor, stromy jsou zde spíše nízké, vysoké stromy zde občas nejsou v převaze. Od jezírka Černé hlíny budeme pokračovat kousek po lesní cestě Pokojná, ze které však po asi 500 metrech odbočíme doleva na Artnerovu cestu, která nás přivede k památníku Aloise Zlatníka na okraji Národní přírodní rezervace Habrůvecká bučina, o jejíž zřízení se Alois Zlatník, významný profesor lesnické botaniky, mikrobiologie a dendrologie zasloužil. Pěšiny v těchto místech nejsou značené, ale nedaleko památníku objevíme prudkou cestu doprava dolů (mimo území NPR Habrůvecká bučina, kde neprobíhá těžba porostů), která nás dovede k začátku Čermákovy lesní cesty. Odtud už však jen vystoupáme k silnici do Olomučan a tím je náš výlet za poctou nejen třem lesním inženýrům u konce.

* Tento námět na výlet byl publikován dne 20. listopadu 2021, proto na úvod textu zmiňuji narození Josefa Opletala.