Lesní cesta Brněnka

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: Bílovice nad Svitavou (vlaková linka S2, autobusové linky 75 a 210), Řícmanice (autobusová linka 210)

Zajímavá místa v okolí: arboretum Řícmanice nedaleko lesního palouku (nutno však dojít mimo tuto lesní cestu)

Možnost parkování aut: v horní, východní části cesty je k dispozici parkoviště na okraji přírodní rezervace Čihadlo, dále můžete zaparkovat v Řícmanicích či v Bílovicích nad Svitavou

Délka lesní cesty: 2 km

Okres: Brno

Charakteristika lesní cesty Brněnka: jde o lesní cestu vedoucí k jednomu z nejzajímavějších míst nedaleko Brna – arboretu Řícmanice (bod 2 v mapě níže). To je však bohužel pro většinu turistů nedostupné, protože bývá otevřeno pouze během zvláštních dnů otevřených dveří. Je to proto, že na rozdíl od toho Křtinského arboreta je toto arboretum hluboko uprostřed lesa a tak se zřejmě správci lesů, Mendelově univerzitě v Brně nevyplatí vyčleňovat pracovní sílu pro víkendový provoz. To nám však nebrání i tak se pokochat alespoň částečně arboretem a zvenčí si prohlédnout Památník Stromů z roku 1938 – tedy přesněji jižní průčelí s vyrytou básní Jaroslava Vrchlického Stromy, kterou zhudebnil prof. Antonín Dyk (profesor ochrany lesů a myslivosti). Dále nás potěší Konůpkova louka (bod 3 v mapě níže) a samozřejmě i přímo palouk nedaleko arboreta (bod 4 v mapě níže). Po cestě mezi Konůpkovou loukou a paloukem pak stojí za povšimnutí Zlámaný kříž. Podle legendy zde byli přepadeni babičtí trhovci na cestě z Brna. Nikdo však z nich nebyl zraněn a proto postavili kříž s obrázkem Krista.

Pokud jde o celkovou délku trasy, oficiální výuková mapa Lesnického Slavína znázorňuje lesní cestu Brněnka až do Bílovic nad Svitavou, zato Mapy.cz ji ukončují u arboreta. Tak jak tedy?

Jsem názoru, že cesta oficiálně začíná u Žilůvek u PR Čihadlo a končí u palouku nedaleko arboreta. Kvalita pokračující cesty do Bílovic (červená turistická trasa) je totiž výrazně nižší. Zatímco celá cesta je díky úpravě povrchu vhodná i pro trekové kolo, cesta do Bílovic je rozbitá a vhodná pro majitele horských kolo.

V případě, že chcete přijet k této lesní cestě autem, můžete si udělat polokružní výlet: Bude začínat na východním konci Rosenauerovy cesty a cesty Brněnka a mezi oběma cestami můžete využít modrou turistickou trasu (bod 3 v mapě níže), případně v terénu neoznačenou cestu Vypálenka (tato zkratka je vhodná i pro cyklisty či rodiny s kočárky). Tento okružní výlet má délku přibližně 4 až 4,5 km. Alternativně si můžete cestu zkrátit i červenou turistickou trasou.

Samotná, tedy vlastní cesta je vhodná pro terénní kola, případně i pro rodiny s kočárky.