Ranní výlety Lesnickým Slavínem před prací v Brně

Menší výlet lesem během ranních hodin před prací? I to je na území Lesnického Slavína možné. Začněte den procházkou či projížďkou na kole v uklidňujícím prostředí lesa. Máte to blízko.

Brno jakožto cíl zmiňuji proto, že právě některé z lesních cest jsou na dosah Brna a dá se k nim snadno dostat městskou hromadnou dopravou. Brno je navíc přirozené spádové centrum Jihomoravského kraje a většina lidí do něj ráno dojíždí za prací. Tedy až na vyjímky a proto je tento článek určen především lidem z Brna. Náměty na výlety budou do tohoto článku přidávány postupně.

Útěchov jako výchozí bod

Z centra Brna se do Útěchova dostaneme městskou hromadnou dopravou poměrně rychle, i s přestupem na linku 57 nám cesta zabere do 45 minut. Do autobusu si můžeme vzít i kolo, v ranních hodinách pracovních dnů s námi pravděpodobně nepojede někdo s kočárkem.

Od zastávky Rozcestí v Útěchově můžeme vyrazit pěšky směr Ořešín. Hned zkraje našeho putování se můžeme zastavit u pomníku Adolfa Midlocha. Cesta až na okraj Ořešína k ranči je poměrně široká, nejde o žádný hluboký les. Je to dáno i umístěním elektrického vedení. Ještě než dojdeme opravdu k ranči, však odbočíme doleva a vypravíme se k lesní cestě Rakovec, která nás už zavede do hlubšího lesa, který nám dá zapomenout na blízkost města. Navíc se po cestě můžeme napít ze studánky Pocta vodě a na závěr nás čeká procházka podél nádrže Mates a potoka Rakovec. Lesní cesta Rakovec končí při rozcestí Rakovec a my se můžeme rozhodnout, jestli budeme pokračovat příjemným lesem až do Mokré hory nebo naše putování ukončíme v Jehnicích a projdeme se kolem Ořešínské rákosiny (významný krajinný prvek) k zastávce autobusové linky 70.

Délka takovéto procházky je 6,6 km, v případě ukončení už v Jehnicích jen 5 km.

Další možností, kudy vyrazit ráno z Útěchova, je žlutá turistická trasa ve směru Ronov. Cestou se můžete zastavit na dvě zajímavá místa v rámci Lesnického Slavína. Jde o památník Josefa BohdaneckéhoMufloní studánku. Pravděpodobně se však z ní nenapijete. Obě místa jsou ale blízko sebe, tak proč se na tato místa podívat, ačkoliv je třeba k nim dojít od hlavní trasy. Samotný památník Josefa Bohdaneckého se nachází na pěkném palouku, takže o důvod více se sem vypravit. Žlutá turistická trasa vede až do Adamova, my si ale cestu zkrátíme a na rozcestí Pod Ronovem odbočíme na modrou turistickou trasu k vlakové zastávce Babice (u tohoto rozcestí se nachází ještě pomník Josefa Zenkera). Délka takového ranního výletu je 6 km, z Babic nad Svitavou jezdí vlaky linky S2 do centra Brna.

Vojanka a Melatín jakožto klasika

Pokud vystoupíme na zastávce pod Útěchovem, tedy U buku, máme odtud až do Bílovic nad Svitavou dvě osvědčené lesní cesty, tedy MelatínVojanku. Obě mají své kouzlo. Navíc z Bílovic nad Svitavou jezdí ráno vlak do centra každých 15 minut a k němu dojdete za necelou hodinu a 45 minut. Máte-li času více, vyplatí se spíše Vojanka. Ráno na palouku U luže slibuje ticho. 

Ranní procházka bez studánek i památníků

Území lesů, které patří Školnímu lesnímu podniku Křtiny, zahrnuje i lesy západně od zastávky „Lesní školka“ linky 57. Modrá, žlutá a nakonec opět modrá turistická značka nás sice nepovede kolem památníků od rozcestí Písky nad Soběšicemi, ale výhodou je kratší trasa od zastávky „Lesní školka“ k zastávce „Mokrá hora“. Samotná lesní cesta od rozcestí Písky má v terénu nově ceduli označující tuto cestu – název je Písky. Navíc jsme prakticky hned v lese ve srovnání s cestou z Útěchova. A i v ranních hodinách během léta si můžeme být jisti tím, že den začneme v příjemném chládku lesa.