Autorské zamyšlení o území

Myšlenka

Myšlenka vytvořit si svůj vlastní web byla v mé hlavě delší dobu. Téma webu mi bylo dlouhodobě jasné: představit nejen lidem z Brna unikátní území Lesnického Slavína. Území o rozloze více než 10 tisíc hektarů s velkým množstvím lesních cest, studánek a památníků je něco, co jen tak některé město na světě nemá. Vlastně, i lesníci sami říkají, že jde o světovou raritu, která svým pojetím a významem daleko překračuje hranice naší vlasti.

Co čekat od návštěvy území?

Obrazně řečeno, moře lesů. Nečekejte dechberoucí vyhlídky, kde se hromadí ve velkém turisté z celého světa s cílem rychle se vyfotit. Samozřejmě, najdou se místa, kde je více turistů, ale navzdory blízkosti města Brna neočekávejte davy.

Velkou výhodou pro návštěvu území je vynikající dostupnost území Integrovaným dopravním systémem Jihomoravského kraje. Z centra Brna jste v Blansku do 30 minut, v Adamově za 20 minut, ve Křtinách (které jsou považovány za vstupní bránu do Moravského krasu a tedy i do Lesnického Slavína) za 50 minut. Do vlaku si ve většině případů můžete vzít i kolo, takže zvládnete i odpolední výlet po práci. V Blansku také zastavují rychlíkové spoje Českých drah, na které navazují autobusy, takže i dojížďka do tohoto území například z Prahy či Pardubic je realizovatelná. Z Vyškova, kam se snadno dopravíte vlakem z Ostravy či Olomouce, se do tohoto regionu také snadno dostanete. Některá místa a cesty jsou dobře dostupné i díky brněnské městské hromadné dopravě, takže pokud jste ochotní si přivstat, můžete stihnout ranní procházku a teprve potom cestovat do práce. Ticho v ranním lese například na palouku U Luže je zaručeno.

Máchův památník - západní strana a pohled do krajiny

Aktuální situace

Návštěva lesa je obecně prospěšná, na tom se asi shodnou všichni odborníci. Přesto prosím v současnosti respektujte případná doporučení obcí na území Lesnického Slavína, konkrétně prosím nevstupujte do lomu Seč u Rudice. Lom není oficiálně přístupný, proto prosím vyčkejte s návštěvou tohoto lomu.
Dále Vám děkuji za respektování zákazu vstupu na území NPR Býčí skála, tento zákaz platil do 16. června.
Památník hradské lesní silnice

Kontakt

Zaujala Vás má myšlenka? Zalíbil se Vám můj web? Chtěli byste přispět Vašimi fotografiemi a postřehy? Žádný problém, stačí mi napsat na info@lesnickyslavin.cz. Můžete také navštívit stránku na Facebooku se stejným názvem.
Rossenauerova cesta