Autorské zamyšlení o území

Myšlenka

Myšlenka vytvořit si svůj vlastní web byla v mé hlavě delší dobu. Téma webu mi bylo dlouhodobě jasné: představit nejen lidem z Brna unikátní území Lesnického Slavína. Území o rozloze více než 10 tisíc hektarů s velkým množstvím lesních cest, studánek a památníků je něco, co jen tak některé město na světě nemá. Vlastně, i lesníci sami říkají, že jde o světovou raritu, která svým pojetím a významem daleko překračuje hranice naší vlasti.

Co čekat od návštěvy území?

Obrazně řečeno, moře lesů. Nečekejte dechberoucí vyhlídky, kde se hromadí ve velkém turisté z celého světa s cílem rychle se vyfotit. Samozřejmě, najdou se místa, kde je více turistů, ale navzdory blízkosti města Brna neočekávejte davy. Počítejte také s tím, že některá místa jsou pokrytá mobilním signálem včetně 4G připojení, některá místa jsou naopak bez možnosti se připojit na internet (například lesní cesta Melatín či okolí Schindlerovy studánky jsou dvě místa bez internetu).

 

Máchův památník - západní strana a pohled do krajiny

Doprava

Velkou výhodou pro návštěvu území je vynikající dostupnost území Integrovaným dopravním systémem Jihomoravského kraje. Z centra Brna jste v Blansku do 30 minut, v Adamově za 20 minut, ve Křtinách (které jsou považovány za vstupní bránu do Moravského krasu a tedy i do Lesnického Slavína) za 50 minut (o víkendu navíc jezdí během turistické sezóny na lince 201 autobusy s možností přepravy kol).

Do vlaku si ve většině případů můžete vzít i kolo, takže zvládnete i odpolední výlet po práci (nebo může vlak dobře posloužit pro návrat z Adamova, pokud už se vám nebude chtít jet do Brna). 

V Blansku také zastavují rychlíkové spoje Českých drah, na které navazují autobusy, takže i dojížďka do tohoto území například z Prahy či Pardubic je realizovatelná. Z Vyškova, kam se snadno dopravíte vlakem z Ostravy či Olomouce, se do tohoto regionu také snadno dostanete. Dokážu si představit i jednodenní výlet z Vídně / Bratislavy (samozřejmě s přestupem v Brně). Vybírat si tedy můžete z několika námětů na výlet. Některá místa a cesty jsou dobře dostupné i díky brněnské městské hromadné dopravě, takže pokud jste ochotní si přivstat, můžete stihnout ranní procházku / projížďku na kole a teprve potom cestovat do práce. Ticho v ranním lese například na palouku U Luže (při lesní cestě Vojanka) je zaručeno. Zajímavá je i pěšina Karla Morávka mezi Soběšicemi a Útěchovem. Pro cyklisty je zcela nevhodná, ale pěším návštěvníkům nabízí ticho a klid. Cesta městskou hromadnou dopravou z centra Brna vám zabere sotva 40 minut a odměnou Vám bude téměř nekonečných 7 kilometrů dlouhá lesní pěšinka.

Není Lesnický Slavín jako Lesnický Slavín

Ačkoliv tyto stránky popisují unikátní, jedinečný region severně od Brna, existuje ještě jedna lokalita nazvaná stejným názvem. Východně od města Písek nedaleko Budějovického předměstí se také nachází Lesnický Slavín. Rozsahem se tato lokalita nemůže rovnat velikosti území Lesnického Slavína u Brna. Podstatné je, že myšlenka je stejná.

Na louce nedaleko vyhlídky píseckých lesníků s přístřeškem je rozmístěno 7 velkých žulových balvanů s vytesanými letopočty 1861, 1884, 1912, 1934, 1969, 1972 a 1996. Balvany mají připomínat významná data pro písecké a české lesnictví. Osobně jsem v této lokalitě nikdy nebyl, návštěvu Písku a tamějšího Lesnického Slavína však nevylučuji.

Lesnický Slavín u města Písek

Aktuální situace

Návštěva lesa je obecně prospěšná, na tom se asi shodnou všichni odborníci. Přesto prosím v současnosti respektujte zákaz vstupu na vybrané turistické trasy na území NPR Býčí skála, jedná se především o Schattovu cestu (modrá turistická trasa je zrušená).
Restaurovaný památník Hradské lesní cesty

Kontakt

Zaujala vás má myšlenka? Zalíbil se vám můj web? Chtěli byste přispět vašimi fotografiemi a postřehy? Nebo se domluvit na jiném partnerství? Žádný problém, stačí mi napsat na info@lesnickyslavin.cz. Můžete také navštívit stránku na Facebooku se stejným názvem. Sledovat můžete i Instagramovou stránku.
Rossenauerova cesta