Lesní cesta Melatín

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: U Buku (autobusová linka 57), Bílovice nad Svitavou (vlaková linka S2, autobusové linky 75 a 210)

Zajímavá místa v okolí: Studánka U jezevce, Studánka Josefa Konšela, Tomečkova studánka, Studánka Jana Doležala, palouk U buku

Možnost parkování aut: v omezené míře u zastávky autobusu U Buku, případně v Bílovicích nad Svitavou

Délka lesní cesty: 4,2 km

Charakteristika lesní cesty Melatín: lesní cesta prakticky kopíruje žlutou turistickou trasu z Bílovic nad Svitavou do Ořešína, jen v horní části odbočuje k silnici mezi Soběšicemi a Útěchovem (bod 1 v mapě níže). Celkové převýšení cesty je 156 metrů, toto stoupání je pozvolné v celé délce. Cesta je pojmenována podle potoka Melatín. V horní části trasy je nejprve Konšelova studánka, o 500 metrů dále je k dispozici turistický přístřešek u malé vodní nádrže, přibližně v polovině cesty je pak vlastní rozcestí Melatín (bod 3 v mapě níže), ze kterého se můžete vypravit po modré turistické trase buď směrem nad Soběšice nebo k palouku U luže, přes který prochází lesní cesta Vojanka. Můžete se tak vrátit do Útěchova / Bílovic druhou cestou, ačkoliv je nutno dodat, že tato modrá cesta není úplně vhodná pro cyklisty.

Cesta je vhodná i pro rodiny s kočárky.

Na tomto místě se nabízí otázka: která cesta je zajímavější? Melatín nebo sousední Vojanka? Záleží, co očekáváte a kudy vede Vaše cesta. Osobně jsem si jednou při ranní cestě do práce od Útěchova více užil Vojanku především díky možnosti se zastavit na romantickém a tichém palouku U luže a následném divočejším sjezdu do Bílovic. Pokud bych však měl jet opačně, volil bych Melatín, stoupání není tak náročné.

 

Legenda k mapě

Bod 1: severní začátek / konec cesty nedaleko zastávky U Buku

Bod 2: Možnost přejít po modré turistické trase na lesní cestu Vojanka nebo se vrátit nad Soběšice

Bod 3: jižní začátek / konec cesty nedaleko Bílovic nad Svitavou