Lesní cesta K Hlinkovým dolům

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: Rudice (autobusová linka 231), Habrůvka (autobusové linky 157 a 201)

Zajímavá místa v okolí: bývalý lom Seč, Klostermannova studánka, kaple Sv. Barbory, větrný mlýn v Rudici, naučná stezka Rudické doly, Rudické propadání, palouk nad Močovou

Možnost parkování aut: nejlépe přímo v Rudici nebo Habrůvce

Délka lesní cesty: 3 km

Okres: Blansko

Charakteristika lesní cesty K Hlinkovým dolům: jde o lesní cestu spojující Habrůvku a Rudici. Mezi těmito obcemi jde o nejkratší cestu, ale vjezd automobilů je až na výjimky samozřejmě zakázán. Samotná cesta je tak de facto páteřní trasou a je doplněna dalšími lesními cestami. To však neznamená, že samotná lesní cesta K Hlinkovým dolům (název odvozen podle hlínek, nikoliv podle nějakého pana Hlinky) je bez zajímavostí. V Rudici samozřejmě doporučuji se podívat na kapli Sv. Barbory a větrný mlýn.

Poblíž obce je také bývalý kaolinový lom Seč, který je díky svým barevným pískům a jezírkům vyhledávanou lokalitou, ač se jedná o lokalitu oficiálně nepřístupnou. Od obce navíc vede k cestě příjemná alej.

Následující úsek k jezírku Černé hlíny připomíná střídavě spíše pasáže z hor, stromy jsou zde spíše nízké, vysoké stromy zde občas nejsou v převaze. U jezírka Černé hlíny začíná / končí lesní cesta Pokojná, která má podobný charakter jako tento úsek. Nechybí ani informační panel o tomto jezírku.

Další zajímavostí je Klostermannova studánka, ta se však nachází mimo tuto lesní cestu, můžete si tak zpestřit výlet. V jižní části cesty můžete ještě odbočit k velice pěknému palouku nad Močovou.

Tím výčet zajímavostí kolem této cesty končí, nabídka dalších cest však nekončí. Do Josefovského údolí můžete pokračovat po lesní cestě Padouch či Nad Močovou nebo až z okraje Habrůvky lesní cestou Kočárová, případně lesní cestou Úzký Příhon. Směrem k silnici Jedovnice – Křtiny se nabízí lesní cesta Zemanův žleb.

Celkově je cesta vhodná i pro majitele silničních kol (ovšem doporučuji pouze část od severu k rozcestí s lesní cestou Padouch) a pro rodiny s kočárky.

Legenda k mapě

Bod 1: severní začátek / konec cesty u Rudice

Bod 2: jižní začátek / konec cesty u Habrůvky

Bod 3: Jezírko Černé hlíny při začátku / konci lesní cesty Pokojná

Bod 4: Klostermannova studánka

Kam se vypravit dále?

Tipy na výlet

pro pěší (bez kočárku), pro cyklisty někdy ne

Od křtinského arboreta přes nejkrásnější místa do Adamova (21 km)

pro pěší (bez kočárku) i cyklisty

Za poctou nejen třem lesním inženýrům (18 km)