Kraj lesů, vod a strání

Vydejte se na cestu lesy

Severně od Brna se nachází komplex lesů, který je svým pojetím ojedinělý. Jde o unikátní estetické dílo spravované Školním lesním podnikem Masarykův les Křtiny. Stanislav Kostka Neumann jej nazval krajem lesů, vod a strání. Josefovskému, neboli Křtinskému údolí se navíc přezdívá Moravské Švýcarsko. Lesnický Slavín je velkým a zavazujícím dědictvím po zakladatelích vysokého lesnického školství v Brně. Oněmi zakladateli jsou: Rudolf Haša, Josef Konšel a především Josef Opletal. 

Ne nadarmo lze tuto oblast považovat za světovou raritu. Na ploše o výměře více než 10 tisíc hektarů objevíte mnoho zajímavostí. Stačí se jen vypravit na jednu z více než 40 různých lesních cest.

Poznejte odkaz nejen lesníků

Na celém území objevíte více než 60 různých pomníků zasvěcených lesníkům a dalším osobnostem. K nejoblíbenějším a současně největším patří Máchův památník nad Josefovským údolím. Tři strany tohoto památníku jsou popsány úryvky z Máje. V lesích nad Adamovem se můžete vypravit k památníku lesníků umučených během nacisitické okupace. Ve Křtinách si nenechte ujít Santiniho barokní perlu, kostel Jména Panny Marie.

Nad Památníkem umučených lesníků

„Nevím o žádném jiném místě na světě, kde je na poměrně malé ploše umístěných tolik připomínek lidí, kteří se lesy a přírodou inspirovali pro své dílo.“

Pavel Mauer, bývalý zástupce ředitele Školního lesního podniku Křtiny pro Brněnský deník

 Kraj lesů: kochejte se estetikou lesa

Více než 60 různých palouků a téměř 20 vyhlídkových míst dělá z tohoto kraje místo, kam se budete rádi vracet. Navíc, Školní lesní podnik Křtiny má na území tři arboreta: Habrůvku, Křtiny a Řícmanice. Křtinské arboretum zahrnuje sbírku více než 800 druhů dřevin a je přístupné veřejnosti od jara do podzimu.

Arboretum ve Křtinách - pohled na rybník z vyhlídky

Kraj vody: napijte se z pramenů

Na celém území najdete více než 50 různých studánek. Jsou věnovány osobnostem, ale i zvířatům. Osvěžte se při svých cestách čistou pramenitou vodou a třeba se i staňte patrony studánky. Podrobnosti o tom, jak se stát patronem, najdete na stránkách ŠLP Křtiny.

Kančí studánka

Kraj strání: šlápněte do pedálů

Vaše cesty mohou vést nahoru i dolů. Objevte zdejší lesní cesty vhodné pro výlety na kole. Vaši kondici prověří strmá lesní cesta Doubská. Dokážete ji vyjet bez zastavení?

Lesní cesta Doubská - severní začátek / konec

Lesnický Slavín je krajem pro každého. Vyberte si jednu z lesních cest, naplánujte si výlet nebo se zúčastněte některé z akcí. Tento web nechť je vaším průvodcem po tomto kraji. Dalekáť cesta vaše!

Lesní cesta Schindlerova - pohled na retenční nádrž

Poznejte světovou raritu severně od Brna! Buďte vítáni v Lesnickém Slavíně!