Lesní cesta Schindlerova

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: Křtiny, hájovna Na Lukách (autobusová linka 201)

Zajímavá místa v okolí: Arboretum Křtiny, studánka K. J. Schindlera, retenční nádrže, Sluneční stezka

Možnost parkování aut: nejlépe přímo u arboreta Křtiny

Délka lesní cesty: 1,9 km

Okres: Blansko

Charakteristika lesní cesty Schindlerova: jde o lesní cestu věnovanou památce Karla Jiřího Schindlera, profesora lesnicko-matematických nauk a hlavního české buditele lesnictva. Karel Jiří Schindler byl také autorem první české encyklopedie lesnické Veškeré nauky lesnické. Encyklopedie má šest dílů. Na jeho počest mu byla věnována studánka při lesní cestě od křtinského arboreta (bod 1 v mapě níže) směrem na vrchol Proklest (bod 3 v mapě níže). U začátku lesní cesty při arboretu je také zastavení Sluneční stezky (Neptun).

Aby toho nebylo málo, Karel Jiří Schindler má kromě studánky i památník s podobiznou, který je v průčelí studánky směrem k lesní cestě. Vlastní studánka vytéká do retenční nádrže pod studánkou o rozloze 600 m². V kombinaci s druhou nádrží o rozloze 1 000 m² (obě nádrže byly upraveny, respektive vybudovány v roce 2007) jde o velmi estetické a působivé místo na území Lesnického Slavína. Přidejme k tomu odpočinkové místo navržené profesorem Ivarem Otrubou z roku 2011, které vypadá jako zajímavá dřevěná zastávka autobusu, pak co více si přát. Tohle je opravdu jedno z nejkrásnějších míst na území Lesnického Slavína a právem proto odtud pochází úvodní fotografie tohoto webu (mimochodem, jde o fotografii pořízenou běžným fotoaparátem, nikoliv zrcadlovkou). Místo mi učarovalo během podzimní exkurze se školou v roce 2013.

Ale zpět k celkové charakteristice lesní cesty. Výškový rozdíl mezi dolním začátkem / koncem cesty u arboreta Křtiny a paloukem nahoře u lesní cesty Proklest (bod 2 v mapě níže) je necelých 100 metrů, což z cesty dělá poměrně příjemnou cestu od Křtin na singletraily v Jedovnicích. Od palouku nahoře už to k zážitkové jízdě na trailech není daleko. A pokud byste nechtěli jet domů zpět stejnou cestou, můžete vyzkoušet i okolo vedoucí lesní cestu Palašku. Ta však již není tolik vhodná pro majitele silničních kol.

Samotná lesní cesta Schindlerova je vhodná pro majitele silničních kol a rodiny s kočárky.

Legenda k mapě

Bod 1: západní začátek / konec cesty u arboreta

Bod 2: východní začátek / konec cesty u palouku při lesní cestě Proklest

Bod 3: Estetické místo v krajině na počet K. J. Schindlera