Dopravní dostupnost Lesnického Slavína

Veřejná doprava

Velkou výhodou pro návštěvu území je vynikající dostupnost území Integrovaným dopravním systémem Jihomoravského kraje. Z centra Brna jste v Blansku do 40 minut, v Adamově za 50 minut, ve Křtinách (které jsou považovány za vstupní bránu do Moravského krasu a tedy i do Lesnického Slavína) za 50 minut (o víkendu navíc jezdí nově během turistické sezóny na lince 201 autobusy s možností přepravy kol).

Výše uvedené doby jízdy do Adamova, respektive Blanska reflektují velkou vlakovou výluku, která probíhá mezi Brnem a Blanskem během roku 2022. Kvůli tomu trvá cesta déle, ačkoliv nově se dostanete do Blanska i přímým autobusem z Králova Pole (linka xS2K). Kolo si však můžete přepravit pouze na lince xS2A ze sídliště Lesná do Adamova (avšak pouze o víkendech) a v omezené míře je zajištěna přeprava kol i na lince xS2B od hlavního brněnského nádraží do Blanska (pouze vybrané spoje, které navazují na dálkovou vlakovou linku R19 do Prahy).

V Adamově tedy není možné v pracovních dnech zakončit jízdu na kole a dále pokračovat vlakem. Cesta do Adamova navíc běžně trvá z Brna 20 minut, nyní kvůli výluce trvá o půl hodinu déle.

Z důvodu většího provozu vozidel stavby mezi Bílovicemi nad Svitavou a Adamovem je od 12. března v provozu linka xS2D, která spojuje Adamov přímo s hlavním brněnským nádražím. Linka xS2D v Brně zastavuje ještě na zastávce Dělnický dům, další zastávky nemá (ani ve Křtinách). Linka xS2A však pojede do Adamova z Bílovic nad Svitavou pouze během některých víkendů, například hned během prvního víkendu této změny v organizaci provozu nebude možná cesta z Bílovic nad Svitavou do Adamova.

Na lince xS2D je možná přeprava kol o víkendu také, dále o víkendu je možné z Králova Pole využít linku 233 s rozšířenou přepravou kol.

Veškeré podrobnosti k výluce najdete na stránkách IDS JMK.

V Blansku tedy nyní končí a začínají rychlíkové spoje Českých drah, na které navazují autobusy, takže i dojížďka do tohoto území například z Prahy či Pardubic je realizovatelná. Z Vyškova, kam se snadno dopravíte vlakem z Ostravy či Olomouce, se do tohoto regionu také snadno dostanete. Dokážu si představit i jednodenní výlet z Vídně / Bratislavy (samozřejmě s přestupem v Brně). Vybírat si tedy můžete z několika námětů na výlet. Některá místa a cesty jsou dobře dostupné i díky brněnské městské hromadné dopravě, takže pokud jste ochotní si přivstat, můžete stihnout ranní procházku / projížďku na kole a teprve potom cestovat do práce. Ticho v ranním lese například na palouku U Luže (při lesní cestě Vojanka) je zaručeno. Zajímavá je i pěšina Karla Morávka mezi Soběšicemi a Útěchovem. Pro cyklisty je zcela nevhodná, ale pěším návštěvníkům nabízí ticho a klid. Cesta městskou hromadnou dopravou z centra Brna vám zabere sotva 40 minut a odměnou Vám bude téměř nekonečných 7 kilometrů dlouhá lesní pěšinka.

 

Doprava vlastním automobilem

Nabídka spojení v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje nemusí vyhovovat všem. Mezi některými obcemi neexistuje spojení vůbec, případně vám nemusí vyhovovat zvláště o víkendu četnost spojů do menších obcí. V takovém případě se samozřejmě hodí přijet do oblasti autem. Auto lze zpravidla zaparkovat téměř všude, respektujte však zákaz vjezdu vozidel na lesní cesty tak jako jinde. Větší parkovací plochy se nacházejí na těchto místech: na okraji Olomučan, u křtinského arboreta a nedaleko lomu Seč u Rudice.