Cesty pro milovníky vody

 Nade vše je voda …

To je výrok převzatý z Olympijských zpěvů starořeckého básníka Pindara použitý na studánce Pocta vodě při lesní cestě Rakovec. A že studánek na území Lesnického Slavína je. Webové stránky Školního lesního podniku Křtiny uvádí číslo 50 studánek, ale tento počet není ani zdaleka pokryt v knize Lesy Mendelovy univerzity – lesy člověku z roku 2016. Není proto divu, že se území říká kraj lesů, vod a strání. Vody je v tomto regionu opravdu hodně. Nejde jen o esteticky upravené studánky, ale i o vodní plochy. Mé nejoblíbenější místo jsou Schindlerovy nádrže nedaleko křtinského arboreta při lesní cestě Schindlerově. V kombinaci se studánkou Karla Jiřího Schindlera (která je současně památníkem) jde o nádherné místo v krajině.

Voda nám poskytuje nejen možnost se osvěžit, ale také zchladit se v horkém dni. Kombinaci obojího nabízí Rudické propadání a nedaleký lom Seč, ve kterém se lze vykoupat. V nádrži na Kuním potoce při lesní cestě Červená se sice nedá koupat, to však neznamená, že cestou z Bílovic nad Svitavou se nemůžete napít vody, konkrétně ze studánek Leoše Janáčka na začátku lesní cesty a Stanislava Lolka na konci Těsnohlídkova údolí. A když se vrátím ke studánce zmíněné v úvodu, sluší se dodat, že v údolí potoka Rakovec při cestě Rakovec je vodní nádrž Mates. V ní se koupat nelze, ale v kombinaci s dalšími malými nádržemi je zde příjemně.

Další vydatnou studánkou je studánka Pod Novým Hradem při začátku lesní cesty Hradská. Z dalších mých oblíbených studánek doporučuji Kančí studánku nedaleko Máchova památníku, dále Slučí studánku při lesní cestě Dřínové a Bažantí studánku při lesní cestě Doubské.

Chcete-li prozkoumat několik studánek současně, doporučuji výlet za studánkami jižně od Olomučan.

Třebaže Lesnický Slavín je území především v okolí Adamova (kde se nachází studánka Ptačí svatyně a také studánka U Psa s citátem Victora Huga), ve správě Školního lesního podniku Křtiny jsou i lesy mezi sídlištěm Lesná a Soběšicemi. A tak tedy i v těchto lesích objevíte především studánku Zaječí.

A pokud se budete chtít vypravit za vodou mimo území Lesnického Slavína po návštěvě tohoto území, doporučuji výlet do Mariánského údolí, kterým protéká Zlatý potok alias Říčka. Dlouhá trasa začíná nedaleko Ochozi u Brna na místě Hádek a cestou na konečnou linky 55 v Mariánském údolí se můžete i občerstvit v jedné z několika hospůdek. Zajímavá je i červená turistická trasa z Lelekovic do Mokré Hory údolím Ponávky.

 

 

Studánka Pocta vodě

Studánka Pocta vodě

Památník Karla Jiřího Schindlera se studánkou v zadní části

Památník Karla Jiřího Schindlera se studánkou v zadní části

Více fotografií pro milovníky vody

Další nabídka cest

Lesní cesty

Přehled všech lesních cest

Cesty pro rodiny s dětmi

Cesty pro rodiny s dětmi

Na území Lesnického Slavína se bude líbit i rodinám s dětmi.

Cesty pro milovníky vyhlídek

Cesty pro milovníky vyhlídek

Pokud máte rádi vyhlídky do krajiny, i vás může území Lesnického Slavína nadchnout.
Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Oblast Lesnického Slavína nabízí mnoho možností na výlety pro milovníky jízdy na kole

Cesty pro milovníky železnice

Cesty pro milovníky železnice

Území Lesnického Slavína potěší i milovníky železnice

Duchovní cesty pro obdivovatele církevních památek

Na území Lesnického Slavína najdete několik zajímavých církevních památek.

Cesty pro milovníky palouků

Cesty pro milovníky palouků

Na území Lesnického Slavína se najde něco zajímavého i pro milovníky esteticky upravených palouků.

Cesty pro zájemce o historii

Cesty pro zájemce o historii

Na území Lesnického Slavína se najde něco zajímavého i pro zájemce o historii.

Cesty pro mě i pro vás

Cesty pro mě i pro vás

Osobní výběr nejzajímavějších míst Lesnického Slavína