Cesty pro rodiny s dětmi

Na území Lesnického Slavína se bude líbit i rodinám s dětmi. Během léta a části podzimu je pro veřejnost vždy o víkendech otevřené arboretum ve Křtinách (bod 1 v mapě níže). Součástí tohoto arboreta je několik stezek, nejnovější je (S)mysl mezi stromy, která vznikla v roce 2021.

V krajině lesů, vod a strání najdete několik naučných stezek. Z centra Řícmanic vede k řícmanickému arboretu (které je však otevřeno jen výjimečně) naučná stezka Hvozd (bod 2 v mapě níže). Na každém z osmi stanovišť najdete kromě informačního panelu se zajímavostmi o okolní krajině také sportovní náčiní s lavičkou. Vyzkoušet si tak můžete svou tělesnou zdatnost.

Při Vaší cestě ze Křtin ke křtinskému arboretu po žluté značce Vás bude provázet tzv. Sluneční stezka (bod 3 v mapě níže). V kombinaci po zelené a modré turistické značce můžete putovat ze Křtin k arboretu po nové stezce Chvála stromů. V okolí Rudice najdete naučnou stezku Rudické doly (bod 4 v mapě níže). Mezi Jedovnicemi a Rudicí se nachází ještě jedna naučná stezka s názvem „Jedovnické rybníky – Rudické propadání“ s celkem 13 panely (bod 5 v mapě níže).

Třebaže kaolinový lom Seč vedle Rudice je zajímavý především pro geology, nejen děti v létě ocení možnost se osvěžit v malých jezírcích, která vznikla po těžbě. Nedaleko je také známé Rudické propadání, které zvláště v létě nabízí příjemný chládek.

V okolí Křtin pak vede stezka šneka Krasíka, která je vhodná pro rodinný výlet. Při zastávce autobusové linky č. 57 U Jezírka stojí za to s dětmi navštívit krátkou lesní naučnou stezku U Jezírka (bod 6 v mapě níže). Do Soběšic se pak můžete vrátit po pěšině Karla Morávka. Poslední stezkou na území Lesnického Slavína je Vápenická stezka v okolí Březiny (bod 7 v mapě níže).

Na okraji území Lesnického Slavína u lesní cesty Šíbrnka začíná naučná stezka Rakovecké údolí (bod 8 v mapě níže). Na některých místech (například při začátku Wiehlova údolí u silnice nebo při lesní cestě Klepačovská) najdete také zastavení stezky s názvem “Cesta železa Moravským krasem”, nemá však oficiální značení. Josefovským údolím dále prochází stejnojmenná naučná stezka.

Nejnovějším počinem je Pohádkový lesopark v Adamově v sousedství sídliště Ptačina (bod 9 v mapě níže). Jeho součástí je naučná stezka pro děti, rybník s mokřadem, geopark a mnoho dalších prvků. Lesopark byl vybudován v rámci spolupráce mezi městem Adamovem a Školním lesním podnikem Křtiny.

A pokud mají děti rády historii a jarmark, vezměte je na Nový hrad nad Adamovem (bod 10 v mapě níže). Během turistické sezóny se na nádvoří tohoto hradu konají pravidelně jarmarky. Otevřeno je však pouze během víkendů. Doporučuji sledovat jejich Facebook a kontrolovat novinky před návštěvou.

Zimní arboretum Křtiny

Křtinské arboretum v zimě

Lesopark v Adamově s novým dřevěným fotopointem

Lesopark v Adamově s novým dřevěným fotopointem

Více fotografií míst pro rodiny s dětmi

Další nabídka cest

Lesní cesty

Přehled všech lesních cest

Cesty pro zájemce o historii

Cesty pro zájemce o historii

Na území Lesnického Slavína se najde něco zajímavého i pro zájemce o historii.

Cesty pro milovníky vyhlídek

Cesty pro milovníky vyhlídek

Pokud máte rádi vyhlídky do krajiny, i vás může území Lesnického Slavína nadchnout.
Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Oblast Lesnického Slavína nabízí mnoho možností na výlety pro milovníky jízdy na kole

Cesty pro milovníky železnice

Cesty pro milovníky železnice

Území Lesnického Slavína potěší i milovníky železnice

Duchovní cesty pro obdivovatele církevních památek

Na území Lesnického Slavína najdete několik zajímavých církevních památek.

Cesty pro milovníky palouků

Cesty pro milovníky palouků

Na území Lesnického Slavína se najde něco zajímavého i pro milovníky esteticky upravených palouků.

Cesty pro milovníky vody

Cesty pro milovníky vody

Na území Lesnického Slavína je mnoho studánek a vodních ploch.

Cesty pro mě i pro vás

Cesty pro mě i pro vás

Osobní výběr nejzajímavějších míst Lesnického Slavína