Cesty pro mě i pro vás

Veď mě dál cesto má,
veď mě dál, vždyť i já
tam kde končíš,
chtěl bych dojít,
veď mě dál cesto má. (Pavel Bobek)

Kam vedou mé cesty nejraději a nejčastěji? Kam se rád vracím? Na která místa bych určitě vzal každého, kdo by se zajímal o ta nejkrásnější místa Lesnického Slavína? Nebo jaká místa považuji za nutně ne nejkrásnější, ale mající jistý genius loci?

Vyhlídka Na velkých skalách

Nedaleko Babic nad Svitavou se nachází na první pohled ne moc zajímavá vyhlídka. Nevede k ní odbočka turistické trasy a dokonce ani přímo poblíž nevede turistická trasa. Od rozcestí žluté a modré turistické trasy nedaleko pomníku Jozefa Dekret-Matejovie je to k neoznačené odbočce k této vyhlídce přibližně 450 metrů. Zbývá dojít asi 250 metrů. Pak už vás stejně jako mě nadchne výhled do Josefovského údolí s bukovými porosty, které postupně dorůstají. Není proto divu, že toto místo je oblíbené i správcem polesí Bílovice nad Svitavou, panem Podlipným ze ŠLP Křtiny. Nikde žádná lavička, jen divoký les a pohled na zbytek prosychající kmenoviny na skalnatém výběžku extrémního charakteru s různověkým zmlazením je něco fascinujícího. Jen počítejte s tím, že ne vždy zde pořídíte zcela fotogenické fotografie. Vyhlídka na Velkých skalách je prostě tajemná. V mapě níže jde o bod 1.

Stejně jako Josefovské údolí pod ní. Silnice vedoucím Josefovským, respektive Křtinským údolím se sice nemůže rovnat mnoha jiným vyhlášeným světovým silnicím, ale uznejte sami. 10 km dlouhá silnice plná až nekonečných zatáček, na podzim patrně během dne plná mlhy. K tomu si přidejte okolí, které můžete ze silnice prozkoumat: Býčí skálu, jeskyni Výpustek, ekologické volnočasové centrum ŠvýcárnaLesní bar v Moravském krasuStarou huť. A kdyby to bylo málo, náročná cesta, která potěší milovníky zatáček, je i silnice z Josefova do Olomučan. A cesta od jeskyně Výpustek do Kanic přes Babice nad Svitavou je také náročná. A pro fajnšmekry navíc vede silnice z Adamova do Útěchova plná serpentin.

Vyhlídka Na Velkých skalách nad Josefovským údolím ze Křtin do Adamova během večera

Vyhlídka Na Velkých skalách nad Josefovským údolím ze Křtin do Adamova během večera

Vyhlídka Na velkých skalách nad Josefovským údolím ze Křtin do Adamova v zimě

Vyhlídka Na velkých skalách nad Josefovským údolím ze Křtin do Adamova v zimě

Lesní cesta Schindlerova

Pokud mě nějaké místo inspirovalo k tomu, abych začal tvořit tyto webové stránky, jde jednoznačně o lesní cestu Schindlerovu, kterou jsem objevil v rámci školní exkurze na podzim 2013. Třebaže jsem se na toto místo dostal následně vícekrát, nikdy jsem kromě ledna 2021 nepořídil tak krásné fotografie jako tehdy. V kombinaci s vodní nádrží o rozloze 1 000 m² jde o velmi estetické a působivé místo na území Lesnického Slavína. Přidejme k tomu odpočinkové místo navržené profesorem Ivarem Otrubou z roku 2011, které vypadá jako zajímavá dřevěná zastávka autobusu, pak co více si přát. V mapě níže jde o bod 2.

Navíc je poblíž kouzelné křtinské arboretum, takže výlet na tuto cestu můžete spojit s návštěvou právě arboreta, případně po této cestě se vypravit na kole na jedovnické singletraily.

Lesní cesta Schindlerova - pohled na retenční nádrž

Lesní cesta Schindlerova – pohled na retenční nádrž

Lom Seč a Rudické propadání

Unikátní lom Seč je dalším fotogenickým místem. Jde o bývalý pískovcový lom, jehož stěny jsou mnohobarevné. Je to způsobeno kaolinem – v lomu probíhala těžba sklářských a slévárenských písků. Dnes už v něm těžba neprobíhá a je přístupný veřejnosti jako přírodní památka. V horkém létě se můžete osvěžit v jednom z jezírek. V mapě níže jde o bod 3.

Když už dorazíte do Rudice, vypravte se i k Rudickému propadání. Cestou uvidíte skalní útvary Kolíbky, Podhradí a Slzu. Na závěr vás bude čekat příjemný chládek. V mapě níže jde o bod 4.

Kaolinový lom Seč u Rudice v létě

Kaolinový lom Seč u Rudice v létě

Alexandrova rozhledna

Tuhle rozhlednu nelze nevidět z Adamova (i z okna vlaku během jízdy přes Adamov). Stačí vystoupit na adamovském nádraží, podívat se směrem nahoru do lesů na východ a vidíte ji. Ale cesta k této rozhledně není tak snadná. Pravda, nejkratší cesta přes lesní cestu Dřínovou není na úvod zas tak náročná. Ale stoupání po zelené turistické trase od rozcestí U sedmi dubů dá zabrat. Pokud vás takový výšlap odrazuje, stačí vyrazit z Babic nad Svitavou.

Výhled z rozhledny je od jihu přes západ až na sever. Proto pro focení z rozhledny doporučuji spíše dopoledne, případně až západ slunce. Jelikož je pod vámi údolí, kterým protéká řeka Svitava, je běžné, že se v údolí mohou tvořit mlhy, které mohou a nemusí být fotogenické. Pokud předpověď slibuje vydatný déšť během celého dne a následně spíše slunečné počasí, je mlha velmi pravděpodobná. Pokud nebudete moci vyrazit přímo na místo, můžete si i tak prohlížet záběry z webkamery Adamova. V mapě níže jde o bod 5.

 

 

Výhled z Alexandrovy rozhledny na severní část Adamova a na mlhu v údolí

Výhled z Alexandrovy rozhledny na severní část Adamova a na mlhu v údolí

Lesní cesta Resslova (dříve Červená)

Žádná jiná lesní cestá není tak různorodá jako lesní cesta Resslova. S trochou nadsázky, tahle cesta má všechny prvky z Lesnického Slavína. V okolí cesty objevíte památníky (Liduščin památník, Resslův památník, památník 1. vánočního stromu), studánky (Janáčkova a Stanislava Lolka), palouk (Resslův), vodní nádrž na Kuním potoce a pro vyhlídku stačí zajít na Liduščinu rozhlednu. Tohle je opravdu bohatá nabídka, navíc cesta je relativně pozvolná a není tak náročná jako třeba Doubská či Hradská. Není proto divu, že okolí Resslovy hájenky s charakterem lesoparku je pro mě mé nebe na zemi. Detailní popis cesty si přečtěte zde. V mapě níže jde o bod 6.

 

 

Retenční nádrž na Kuním potoce - pohled svrchu na lesní cestě Červená

Retenční nádrž na Kuním potoce – pohled svrchu na lesní cestě Ressslova

Máchův památník

Není nejvyšším bodem Lesnického Slavína, přesto Máchův památník vnímám jako nejvýznamější místo celého území. Dostat se na toto místo mi připadá jako výprava na Sněžku či nějaké jiné poutní místo, u které si následně řeknete: tohle stálo za to. Dříve zde navíc vedly poutě. Samozřejmě záleží, odkud vyrazíte. Nejjednodušší cesta je z Olomučan od konečné autobusu, nejnáročnější je lesní cesta Doubská, o něco méně náročná je lesní cesta Hradská. Výhled od památníku je především směrem na Brno. V mapě níže jde o bod 7.

A které že místo je nejvyšší v rámci Lesnického Slavína? Jde o vrchol Proklest nedaleko lesní cesty Proklest mezi Bukovinou a Jedovnicemi. Nadmořská výška je 574 m n.m., ale v terénu byste ho málem ani nepoznali pro jeho plochost.

Máchův památník - západní strana a pohled do krajiny

Máchův památník – západní strana a pohled do krajiny

Lesní cesta Červená - křižovatka cest u Liškova kříže

Moje nebe na zemi v rámci Lesnického Slavína

Více fotografií mých oblíbených míst

Další nabídka cest

Lesní cesty

Přehled všech lesních cest

Cesty pro zájemce o historii

Cesty pro zájemce o historii

Na území Lesnického Slavína se najde něco zajímavého i pro zájemce o historii.

Cesty pro milovníky vyhlídek

Cesty pro milovníky vyhlídek

Pokud máte rádi vyhlídky do krajiny, i vás může území Lesnického Slavína nadchnout.
Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Oblast Lesnického Slavína nabízí mnoho možností na výlety pro milovníky jízdy na kole

Cesty pro rodiny s dětmi

Cesty pro rodiny s dětmi

Na území Lesnického Slavína se bude líbit i rodinám s dětmi.

Duchovní cesty pro obdivovatele církevních památek

Na území Lesnického Slavína najdete několik zajímavých církevních památek.

Cesty pro milovníky palouků

Cesty pro milovníky palouků

Na území Lesnického Slavína se najde něco zajímavého i pro milovníky esteticky upravených palouků.

Cesty pro milovníky vody

Cesty pro milovníky vody

Na území Lesnického Slavína je mnoho studánek a vodních ploch.

Cesty pro milovníky železnice

Cesty pro milovníky železnice

Území Lesnického Slavína potěší i milovníky železnice