Cesty pro zájemce o historii

Ačkoliv nelze říct, že by se na území Lesnického Slavína odehrála zásadní dějinná událost, která by ovlivnila světové dění, nabízí tento region i tak něco pro zájemce o historii. Třebaže Lesnický Slavín je samozřejmě především souborem mnoha památníků významných lesníků a dalších osobností, které odkazují na historii, nejsou tato místa jedinými s historickým odkazem.

V Josefovském údolí najdete pozůstatek hutnického komplexu (bod 1 v mapě níže), který v údolí Křtinského potoka nechal v první polovině 18. století vybudovat kníže Jan Adam z Lichtensteina. Součástí dnešního památkového areálu s názvem Stará huť, který je ve správě Technického muzea v Brně, je vysoká dřevouhelná železářská pec, navážecí rampy, dvě pece na pálení vápna a bývalá modelárna zvaná Kameňák (dnes expozice Železářství ve střední části Moravského krasu). Komplex těchto budov doplňuje tzv. Švýcárna, dnes ekologické centrum (a rovněž sídlo Základního článku Hnutí Brontosaurus Modrý kámen) a obytné objekty v soukromém vlastnictví. Vysoká pec, zvaná Františka, je svými rozměry a výškou 10 metrů impozantní dominantou celého areálu.

Nedaleko Švýcárny je pak známá jeskyně Býčí skála (bod 2 v mapě níže), která je však kromě dnů otevřených dveří pro veřejnost zavřená. V Josefovském údolí je ještě jeskyně Výpustek (bod 3 v mapě níže). Ta je pro veřejnost přístupná celoročně.

V Rudici lze navštívit větrný mlýn, který slouží jako muzeum (bod 4 v mapě níže). Během zimy je však mlýn pro veřejnost nepřístupný.

A pokud Vás zajímají jen jednotlivá místa, doporučuji navštívit památník 1. Vánočního stromu při lesní cestě Červená a nedaleký Liduščin památník (body 5 a 6 v mapě níže). Tato místa odkazují na tradici vánočních stromů. A chcete-li uctít padlé, zastavte se při putování po lesní cestě Dřínová u památníku umučených lesníků (bod 7 v mapě níže) během druhé světové války. Má svůj půvab v zimě i během léta.

A chcete-li raději poetický památník, zajděte si k Máchovu památníku nedaleko Hradské lesní cesty (bod 8 v mapě níže). Dálekáť cesta Vaše!

Památník umučených lesníků v zimě

Památník umučených lesníků v zimě

Více fotografií pro zájemce o historii

Další nabídka cest

Lesní cesty

Přehled všech lesních cest

Cesty pro rodiny s dětmi

Cesty pro rodiny s dětmi

Na území Lesnického Slavína se bude líbit i rodinám s dětmi.

Cesty pro milovníky vyhlídek

Cesty pro milovníky vyhlídek

Pokud máte rádi vyhlídky do krajiny, i vás může území Lesnického Slavína nadchnout.
Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Cesty pro milovníky (adrenalinové) jízdy na kole

Oblast Lesnického Slavína nabízí mnoho možností na výlety pro milovníky jízdy na kole

Cesty pro milovníky železnice

Cesty pro milovníky železnice

Území Lesnického Slavína potěší i milovníky železnice

Duchovní cesty pro obdivovatele církevních památek

Na území Lesnického Slavína najdete několik zajímavých církevních památek.

Cesty pro milovníky palouků

Cesty pro milovníky palouků

Na území Lesnického Slavína se najde něco zajímavého i pro milovníky esteticky upravených palouků.

Cesty pro milovníky vody

Cesty pro milovníky vody

Na území Lesnického Slavína je mnoho studánek a vodních ploch.

Cesty pro mě i pro vás

Cesty pro mě i pro vás

Osobní výběr nejzajímavějších míst Lesnického Slavína