Lesní cesta Vranovská

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: Vranov, myslivna (autobusové linky 41, 57 a 310), Vranov, smyčka (autobusová linka 57)

Zajímavá místa v okolí: Paulánský klášter, Babí lom

Možnost parkování aut: nejlépe přímo ve Vranově

Délka lesní cesty: 3 km

Okres: Brno

Charakteristika lesní cesty Vranovská: jde o okružní lesní cestu v bezprostředním okolí Vranova zpřístupněnou veřejnosti v roce 1987. Pro délku 3 km ji lze zvládnout snadno i za jediné odpoledne a ještě se komfortně vrátit domů veřejnou dopravou. Přibližně polovinu cesty tato lesní cesta kopíruje červenou turistickou trasu z Vranova na Nový Hrad, v druhé polovině je neznačená. Zajímavostí této cesty je v některých místech přítomnost svodidel. Pohledově zajímavé jsou nedaleko vranovské myslivny dva listnaté stromy, které mají své větve orientované na jih. O něco dále potěší průhledy na Adamov (bod 4 v mapě níže). Na dvou místech také uvidíte novou výsadbu lesa, tedy oplocené lesní školky. Z květeny vás také potěší na jaře pomněnky. A to už jsme prakticky u konce lesní cesty, neboť u rozcestí Potoky se připojuje k červené značce zelená turistická značka a tím lesní cesta Vranovská končí.

Co se týká náročnosti, od vranovské myslivny ve výšce téměř 500 m n.m. cesta nejprve klesá necelé 2 km na nadmořskou výšku 405 m n.m., potom již následuje stoupání zpět do Vranova. Od vranovské myslivny se můžete vydat směrem na Útěchov po lesní cestě Kroucená.

Lesní cesta Vranovská je v celé své trase vhodná pro rodinný výlet, ale bez kočárků (terén cesty je poměrně rozbitý a u závory není mnoho prostoru na objetí). Se silničním kolem sem raději nejezděte, je to cesta spíše pro horská kola. Celkově se hodí pro kratší rodinný výlet, který stihnete během odpoledne, případně pro ranní procházku / projížďku v okolí Vranova. Nezapomeňte se podívat na Paulánský klášter a případně si výlet prodlužte do přírodní rezervace Babí lom.

Část této lesní cesty kopíruje Centrální stezku Via Czechia.

Legenda k mapě

Bod 1: začátek / konec cesty u vranovské hájenky

Bod 2: začátek / konec cesty na rozcestí Potoky

Bod 3: odbočka červené turistické cesty směr Nový Hrad

Bod 4: výhledy na Adamov

Kam se vypravit dále?