Lesní cesta Barbora

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: Adamov (vlaková linka S2), Babice nad Svitavou, horní zastávka (autobusová linka 210)

Zajímavá místa v okolí: památník lesníků, přírodní rezervace Dřínová, Alexandrova rozhledna

Možnost parkování aut: přímo v Adamově nebo v Babicích nad Svitavou

Délka lesní cesty: 1,8 km / 3 km

Okres: Brno (avšak pozor na to, že Adamov je okres Blansko)

Charakteristika lesní cesty Barbora: jde o lesní cestu spojující Babice nad Svitavou a Adamov. Cesta má oficiální začátek / konec nedaleko Babic nad Svitavou, na začátku v Adamově ceduli označující cestu neobjevíte. Výchozí bod je však v Adamově stejný jako lesní cesta Dřínová. Celková délka cesty je trochu s otazníkem. Mapy.cz ji ukončují již u místa, kde se potkává s lesní cestou Pod Jelencem (bod 4 v mapě níže), čímž by byla délka této lesní cesty jen 1,8 km. Pokud bychom se však měli řídit tím, že před vstupem do Babic nad Svitavou objevíte tabuli upozorňující na lesní cestu Barbora, pak by délka této lesní cesty měla být 3 km.

Ať už je to jak to je, lesní cesta Barbora je až po místo, kde se potkává s lesní cestou Pod Jelencem (bod 3 v mapě níže), relativně nenáročnou, a to i ve srovnání s lesní cestou Dřínová. Ostatně, začátek cesty v údolí je ve výšce 240 m n. m. a místo setkání s již zmíněnou lesní cestou Pod Jelencem je ve výšce 316 m n. m. Teprve poté začíná prudké stoupání do výšky 427 m n. m. Tento úsek je náročný i mimo jiné pro svůj kamenný povrch, takže pokud si chcete cestu projít s kočárkem, tak spíše doporučuji jen právě po toto rozcestí a následně se vrátit po lesní cestě Pod Jelencem k vlakové zastávce Babice nad Svitavou.

Jinak však v okolí cesty není žádná zajímavost, žádný památník okolo, navíc téměř kilometr navíc cesta vede v údolí Adamova. Hodit se tedy může jako alternativní cesta z Adamova do Babic nad Svitavou. S ohledem na to, že není tak “profláklá”, lze očekávat méně lidí.

Celkově je cesta vhodná pro horská kola. Návštěvu této cesty s kočárkem nedoporučuji, případně jen v úseku spodním po rozcestí s lesní cestou Pod Jelencem.

Legenda k mapě

Bod 1: oficiální začátek / konec cesty v Babicích nad Svitavou (označeno cedulí)

Bod 2: oficiální začátek / konec cesty v Adamově

Bod 3: začátek stoupání z Adamova

Bod 4: rozcestí s lesní cestou Pod Jelencem