Vyřezávání křovin a kosení stepí na Lažáneckých stráních a v okolí Máchova památníku

Vážení přátelé a příznivci Moravského krasu a spolku Okras,

přijměte prosím pozvánku na poslední letošní víkendovku na Lažáneckých stráních a v okolí Máchova památníku, která se uskuteční 18.–19. září 2021. Tak jako každý rok je na programu kosení louček s hořcem křížatým. Po loňském výřezu křovin u Máchova památníku se přejde na pravidelný režim údržby – kosení trávníků a výmladků těch křovin, které obrazily. Cílem je zlepšit prostředí pro život kriticky ohroženého motýla jasoně dymnivkového. Ten se zde v minulosti hojně vyskytoval, v posledních letech však znatelně ubývá.

V neděli po práci se můžete těšit na exkurzi do některé z veřejnosti běžně nepřístupných jeskyní. S sebou tedy vezměte i přilby (kdo nemá jeskyňářskou, stačí cyklistická), čelovky, baterky, rukavice, příp. pevnou obuv či holiny a oblečení na převlečení.

Čím více pracantů se sejde, tím rychleji se podaří všechny práce na Lažánkách i u Máchova památníku zvládnout a tím více bude času na exkurzi do jeskyní.

Máte-li zájem se zúčastnit, kontaktujte prosím OKRAS – spolek pro ochranu přírody v Moravském krasu a okolí přes Facebook.

Můžete se podívat na samotnou událost na Facebooku, kde naleznete odkaz na soubor s informacemi ke stažení.

Pohled na Nový Hrad od severozápadu (převzato z Wikimedia Commons)